To kuszące, aby darować sobie samodzielną naprawę zepsutych rzeczy w domu i zatrudnić profesjonalnego wykonawcę do ich naprawy. Naprawy w domu mogą wydawać się skomplikowane i zastraszające dla niewtajemniczonych i możesz obawiać się, że Twoje własne próby naprawy tego nieszczelnego kranu lub nieszczelnego okna spowodują dalsze szkody, przez co możesz jeszcze bardziej się zniechęcić do samodzielnej pracy.

Jednak posiadanie wiedzy na temat konserwacji domu może mieć ogromne znaczenie dla Twojego budżetu domowego. I, na szczęście, wykonywanie właściwej konserwacji domu nie wymaga wiele specjalistycznej wiedzy lub szkoleń, ani nie wymaga dużo czasu i pieniędzy.

Poznaj proste wskazówki dotyczące samodzielnych napraw w domu

1. Konserwacja toalety

Wyciek wody ze zbiornika toalety nie tylko będzie Cię kosztować, jeśli chodzi o rachunek za media, ale może również spowodować uszkodzenie podłogi w łazience i przedwczesne zużycie wewnętrznych elementów toalety. Aby dowiedzieć się, czy zbiornik toalety nie przecieka, dodaj trochę czerwonego barwnika spożywczego do wody w zbiorniku. Wróć za około godzinę i sprawdź, czy woda w misce jest różowa. Jeśli tak, to masz przeciek.

Jeśli zauważysz, że Twoja toaleta wycieka ze zbiornika do miski, klapa musi zostać wymieniona. Aby zmienić klapę toalety, najpierw należy zamknąć dopływ wody do toalety. Aby to zrobić, wystarczy przekręcić zawór wody znajdujący się bezpośrednio za toaletą. Zdejmij pokrywę zbiornika i spłucz toaletę w celu opróżnienia zbiornika. Użyj ręcznika lub gąbki do usunięcia nadmiaru wody pozostałej w zbiorniku. Zdejmij łańcuch spłukiwania z dźwigni, a następnie zsuń starą klapę w górę z rury przelewowej. Wsuń nową klapkę na miejsce nad rurą przelewową, ponownie podłącz łańcuch i ponownie włącz dopływ wody.

konserwacja toalety

2. Konserwacja kranów

Główną przyczyną nieszczelnych kranów są zużyte uszczelki. Podkładki wewnątrz uchwytów baterii są gumowe i mają tendencję do szybkiego zużycia. Wymień je, wyłączając główny dopływ wody, odkręcając nieszczelny uchwyt sterujący przepływem wody do wylewki, usuwając starą podkładkę i zamontuj nową.

3. Konserwacja pralki i suszarki

Ważne jest regularne sprawdzanie węży doprowadzających wodę do pralki pod kątem wycieków. Jednym z głównych powodów roszczeń ubezpieczeniowych jest uszkodzenie przez wodę spowodowane nieszczelnymi przewodami zasilającymi pralkę. Przynajmniej raz w roku należy sprawdzać przewody doprowadzające wodę do pralki i wymieniać je co trzy lata, jeśli są plastikowe. Jeśli zauważysz, że metalowe końce przewodów wodociągowych są odbarwione lub zardzewiałe, natychmiast je wymień.

Wadliwe węże odpływowe pralki są równie ważne jak przewody doprowadzające wodę, jeśli chodzi o odprowadzanie wody z podłogi i w odpływie, do którego należy. Podobnie jak w przypadku przewodów zasilających, należy regularnie sprawdzać końce przewodów odpływowych pralki pod kątem przebarwień lub rdzy i wymieniać je natychmiast, jeśli pojawią się ślady nieszczelności.

Dodatkowo sprawdź szczelność linii odpływu za pomocą klucza półksiężycowego lub szczypiec. Nie powinno być możliwe dalsze dokręcanie linki, jeśli jest ona prawidłowo dokręcona. Linie plastikowe należy wymieniać co trzy lata.

Jeśli chodzi o suszarnię, ważne jest, aby regularnie czyścić siatkę przeciwogniową, aby zapobiec pożarom. Czysta siatka przeciwogniowa nie tylko zapobiegnie pożarom, ale także wydłuży żywotność elementu grzejnego. Fizycznie usuń kłaczki z ekranu pomiędzy każdym ładunkiem bielizny. Należy również pamiętać o usunięciu pozostałości płynu do płukania tkanin, myjąc ekran ciepłą wodą i detergentem do naczyń raz w tygodniu.

konserwacja pralki

4. Konserwacja podgrzewacza wody

Nie ma nic bardziej frustrującego niż włączanie gorącej wody pod prysznicem i otrzymywanie zimnej wody. Podgrzewacze wody, podobnie jak inne urządzenia, wymagają konserwacji w celu zwiększenia ich żywotności i zmniejszenia możliwości ich uszkodzenia.

Woda ma osad zawieszony w nim, a jak woda siedzi w podgrzewaczu wody, cząsteczki te często osiedlają się na dnie zbiornika, powodując uszkodzenie podłoża podgrzewacza wody. Przynajmniej raz w roku należy odprowadzić wodę z podgrzewacza i wyczyścić wewnętrzną powierzchnię podłogi.

Aby opróżnić podgrzewacz wody, najpierw należy wyłączyć dopływ wody i zasilanie podgrzewacza wody. W przypadku elektrycznych podgrzewaczy wody wyłączenie zasilania oznacza, że wystarczy przesunąć wyłącznik do pozycji „off”. W przypadku gazowych podgrzewaczy wody należy ustawić termostat w pozycji pilota.

Następnie podłącz przewód wodny do króćca spustowego na dole zbiornika i umieść drugi koniec w miejscu, takim jak podjazd, gdzie odprowadzanie ciepłej wody nie spowoduje żadnych uszkodzeń. Typowy wąż ogrodowy pasuje bezpośrednio do króćca spustowego. Włącz wszystkie kraniki z ciepłą wodą w domu, a następnie otwórz zawór spustowy na podgrzewaczu wody. Włącz zasilanie w wodę z powrotem z otwartym zaworem spustowym, aby usunąć osadzający się osad w dnie zbiornika. Następnie zamknij zawór spustowy, napełnij zbiornik i włącz z powrotem zasilanie.

5. Konserwacja instalacji wodno-kanalizacyjnej

Aby woda płynęła swobodnie przez rury, należy pamiętać o następujących rzeczach:

Gromadzenie tłuszczów i olejów jest główną przyczyną zatorów, więc nigdy nie wlewaj tłuszczów i innych olejów do kanalizacji. Dotyczy to olejów, które nie są stałe w temperaturze pokojowej. Jeśli przypadkowo wlałeś oleje lub tłuszcze do odpływu, przepuść gorącą wodę przez odpływ wraz z dużą porcją płynu do mycia naczyń. Mydło będzie emulgować tłuszcz lub olej i przeniesie go na dół rury, zapobiegając zatykaniu.

Kup filtr do włosów do odpływu z wanny. Jeśli tłuszcze i oleje są głównym źródłem drenażu w kuchni, włosy są głównym winowajcą w łazience. Jeśli masz sitko, upewnij się, że po każdym prysznicu usuniesz z niego nagromadzone włosy. Zmniejsza to ilość włosów, które przedostają się przez sitko i do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Pomiń produkty typu kret. Chociaż zawarte w nim kwasy mogą pomóc w odblokowaniu drenażu, powodują one również znaczne uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, w tym przedwczesne wycieki. Może to prowadzić do kosztownych napraw w późniejszym czasie. Jeśli wanna lub toaleta są całkowicie zapchane, użyj małego węża odpływowego – który możesz nabyć w dowolnym sklepie ze sprzętem budowlanym – aby wyciągnąć niechciany zator na powierzchnię. Jeśli zlewozmywak kuchenny jest zatkany, spróbuj go zatkać, zanim spróbujesz zawęzić odpływ. Jeśli nie możesz usunąć zatoru za pomocą węża odpływowego, zadzwoń do profesjonalisty.

6. Konserwacja klimatyzacji domowej

Klimatyzatory należą do najczęściej pomijanych urządzeń, jeśli chodzi o regularne przeglądy domowe. Mogą one jednak być jednym z najbardziej kosztownych urządzeń do naprawy.

Regularnie kontroluj wąż kondensacyjny, aby upewnić się, że woda może swobodnie przepływać z linii. 

Dodatkowo, ekran wokół klimatyzatora powinien być wolny od zanieczyszczeń, aby zapewnić łatwy przepływ powietrza. Uniemożliwi to wykorzystanie przez klimatyzator większej mocy niż jest to konieczne do utrzymania chłodu w domu i zapobiegnie zbyt szybkiemu zużyciu części wewnętrznych.

konserwacja klimatyzacji

7. Konserwacja nawilżacza

Niektóre systemy sterowania klimatem posiadają nawilżacze indukcyjne, które pomagają utrzymać wilgotność powietrza i zdrowie w okresie zimowym, kiedy używane są sztuczne systemy grzewcze. Jednak gdy systemy te nie działają prawidłowo, stają się one siedliskiem pleśni i bakterii, które mogą powodować poważne problemy z jakością powietrza.

Pod koniec każdego sezonu zimowego, ważne jest, aby opróżnić urządzenie i zamknąć zawór wodny, aby nie dopuścić do stagnacji wody w systemie. Ponadto, czyszczenie zbiornika mieszaniną wody i białego octu pomaga utrzymać osady mineralne na minimalnym poziomie.

8. Konserwacja filtrów powietrza w domu

Często wymieniaj filtr powietrza w centralnej jednostce grzewczej i powietrznej, zwłaszcza w miesiącach największego zużycia. Trzydzieści dni to absolutnie najdłuższy okres, w jakim należy pozostawić filtr powietrza na miejscu; dwa tygodnie to maksimum w przypadku miesięcy intensywnego użytkowania.

Stosowanie tanich filtrów z włókna szklanego jest faktycznie preferowane w przeciwieństwie do droższych filtrów HEPA z dwóch powodów: Po pierwsze, wymiana droższych filtrów często nie jest opłacalna. Po drugie, filtry z włókna szklanego pozwalają na dopływ większej ilości powietrza do urządzenia klimatyzowanego, zmniejszając ilość energii potrzebnej do efektywnego ogrzewania lub chłodzenia domu.

9. Konserwacja farb na ścianie

Możesz łatwo nadać swojemu domowi lifting twarzy, przemalowując wnętrze. Jednak przemalowanie całego wnętrza domu może być kosztowne i trudne do wykonania. Możesz zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze poprzez strategiczne dotykanie swoich prac malarskich co jakiś czas. Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, jest dopasowanie koloru spot-on. Jedynym sposobem, aby to uzyskać, jest zapisanie farby z bieżącej pracy farby dla przyszłych poprawek. Jeśli masz resztki farby, po prostu wykorzystaj farbę na brudne miejsca na ścianach. Kiedy farba wyschnie, wyschnie idealnie, pozostawiając cię z ścianą, która wygląda tak, jakbyś ją właśnie namalował.

Jeśli nie masz resztki farby, nadal możesz dotykać ścian, choć Twoje wysiłki będą bardziej pracochłonne niż malowanie punktowe. Weź próbkę koloru do lokalnego punktu sprzedaży sprzętu i porównaj farbę, aby pasowała do siebie. Kiedy jesteś gotowy, aby dotykać swoje ściany, maluj brudną ścianę od rogu do rogu, uważając, aby zachować nową farbę z każdej powierzchni, której nie chcesz dotykać. 

Jeśli próbujesz zamalować ściany zabarwione nikotyną, musisz zastosować bloker plam na ścianach przed nałożeniem farby. Nikotyna uniemożliwi prawidłowe przyleganie farby do powierzchni ściany i spowoduje powstawanie pęcherzyków powietrza. Dodatkowo, jeśli nieświeży dym lub inny zapach jest problemem, dodaj kilka kropel wanilii do farby. Pomoże to zwalczyć nieprzyjemne zapachy, które przesiąkły do Twojego suchego tynku.

10. Konserwacja lodówki

Głównym elementem lodówki, na który należy zwrócić uwagę, są uszczelki drzwi. Utrzymanie szczelnych uszczelek drzwi zmniejszy ilość energii potrzebnej do utrzymania chłodu lub zamrożenia żywności, ale również utrzyma lodówkę w dobrej kondycji, zapobiegając przedwczesnemu zużyciu części wewnętrznych.

Aby przetestować uszczelki drzwi, zamknij drzwi na banknocie i spróbuj wyciągnąć go z zamkniętymi drzwiami. Jeśli nie można łatwo wyciągnąć banknotu z drzwi, uszczelki są w dobrym stanie. Jednakże, jeśli banknot wysuwa się bez większego oporu, nadszedł czas, aby wymienić uszczelki. Można kupić nowe uszczelki w każdym sklepie budowlanym.

Ponadto, jeśli masz lodówkę, która ma cewki wzdłuż pleców, okresowo odkurz te cewki, aby usunąć brud i kurz w nich nagromadzony. Wężownice te zawierają czynnik chłodniczy używany przez lodówkę w celu utrzymania niskiej temperatury wewnętrznej. Jeśli się zabrudzą, nie będą działać wydajnie, a lodówka może całkowicie przestać się chłodzić.

Ogólnie rzecz biorąc, utrzymywanie lodówki w pełni wyposażonej zużywa mniej energii niż próba schłodzenia, gdy jest pusta. Dlatego należy przechowywać jak najwięcej przedmiotów w lodówce, aby zmniejszyć koszty energii.

konserwacja lodówki

11. Konserwacja rynny domowej

Podczas gdy rynny mogą pozostać praktycznie niezauważone, gdy patrzysz na swój dom, są one główną linią obrony pomiędzy fundamentem i sidingiem a elementami dekoracyjnymi. Rynny są zaprojektowane tak, aby wychwytywać wodę i odłamki spływające z dachu i odprowadzać je od fundamentu, a jedną z głównych przyczyn gromadzenia się wody w piwnicach jest brak konserwacji rynien i właściwego odprowadzania wody.

Czyść rynny przynajmniej raz w roku, fizycznie usuwając zanieczyszczenia z kanałów i dokładnie je spłukując przy użyciu węża ogrodowego. Unikaj instalowania osłon rynien – nie tylko nie zapobiegają one w odpowiedni sposób przedostawaniu się zanieczyszczeń do rynien, ale również bardzo utrudniają (jeśli nie uniemożliwiają) prawidłowe oczyszczenie systemu rynien.

Należy również regularnie sprawdzać, czy rynny są prawidłowo przymocowane do desek tarasowych i wymieniać wszystkie elementy, które wydają się być uszkodzone lub przeciekające.

12. Konserwacja dachu

Okresowo należy sprawdzać dach pod kątem uszkodzeń. Uszkodzone lub odbarwione elementy dachu należy szybko wymienić, aby zapobiec konieczności wymiany całego dachu, uszkodzonych przez wodę kratownic lub suchego tynku, gdy w końcu odkryjesz przeciek. Podczas kontroli dachu należy zwrócić szczególną uwagę na gonty otaczające świetliki, otwory wentylacyjne i kominy, ponieważ obszary te są najbardziej narażone na przecieki.

konserwacja dachu

Kilka słów na sam koniec

Utrzymanie domu właściwie utrzymanego nie tylko zaoszczędzi Ci pieniądze, zwiększając żywotność Twoich urządzeń i istniejących struktur, ale również pomoże Ci stać się bardziej energooszczędnym i zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za media. Jakimi innymi wskazówkami możesz podzielić się z nami w zakresie majsterkowania w domu?