Jakie są pierwsze rzeczy, o których powinieneś pomyśleć planując przeprojektowanie kuchni? W tym artykule dowiesz się czterech wskazówek dotyczących projektowania kuchni, które pomogą Ci zaprojektować kuchnię jak profesjonalista.

Jeśli jesteś jak większość właścicieli domów, prawdopodobnie rozpoczniesz swój projekt kuchni, myśląc o kolorystyce lub urządzeniach. Jednak, jeśli jesteś profesjonalnym projektantem, pierwszą rzeczą, o której będziesz myśleć jest układ kuchni.

Spośród wszystkich pomieszczeń w domu, układ kuchni ma największe znaczenie. Największe znaczenie będzie miało to jak będziemy poruszać się po przestrzeni podczas gotowania lub czyszczenia. Profesjonalnie zaprojektowana kuchnia maksymalizuje ruch, minimalizuje potrzebę pochylania się i sięgania oraz poprawia zdolność do korzystania z kuchni jako przestrzeni wielofunkcyjnej. Aby to zrobić, istnieje kilka kluczowych czynników, które profesjonalny projektant wprowadzi w plan.

1) Trójkąt roboczy w kuchni

Trzy najważniejsze elementy wystroju kuchni to piec, lodówka i zlewozmywak. Gotowanie i czyszczenie kuchni może szybko stać się niepotrzebnie żmudnym zadaniem, jeśli musisz pokonywać okrążenia wokół źle zaprojektowanego układu.

Dobry układ kuchni pozwoli Ci łatwo poruszać się pomiędzy tymi trzema elementami podczas gotowania. Powinien on również zapewnić wystarczającą ilość miejsca, aby w przypadku gotowania obok kogoś innego nie dochodziło do zderzenia. Aby to umożliwić, projektant kuchni stworzy „trójkąt roboczy” pomiędzy piecem, lodówką i zlewozmywakiem, który jest zazwyczaj ustawiony pod kątem od 15° do 25°.

Oto dodatkowa wskazówka dotycząca projektowania kuchni

Twoja kuchnia może mieć kilka trójkątów roboczych w zależności od potrzeb. Powyższy układ kuchni ma trzy – strefę podstawową do przygotowywania potraw (w kolorze niebieskim), strefę drugorzędną do gotowania i pieczenia (w kolorze czerwonym) oraz trzecią strefę do cyrkulacji w kuchni (w kolorze żółtym). Projektant ten zadbał o to, by jakikolwiek ruch w kuchni nie zakłócał przygotowania potraw.

trojkat roboczy w kuchni

2) Spraw, aby Twoja kuchnia była wielofunkcyjna

„Zawsze znajdziesz mnie w kuchni na imprezach”…. pewnie sam to słyszałeś i doświadczyłeś. W ostatnich latach kuchnie odeszły od bycia wyłącznie miejscem do gotowania na rzecz miejsca bardziej wszechstronnego, nadającego się zarówno do celów rozrywkowych i relaksacyjnych, jak i do gotowania. Profesjonalny projektant zawsze będzie o tym pamiętał i patrzył, aby stworzyć projekt kuchni, który jest otwarty i zachęcający, i który może ułatwić zabawę i umożliwić gotowanie jednocześnie.

Jedną z naszych ulubionych wskazówek dotyczących projektowania kuchni jest włączenie wyspy kuchennej z miejscami do siedzenia. Jest to miejsce, w którym goście i członkowie rodziny mogą się zrelaksować i spotykać bez obciążania użytkowania trójkąta roboczego. Gospodarz może następnie gotować i bawić się nie będąc wykluczonym.

3) Rozważ swoje szafy

Większość ludzi nie zwraca wystarczającej uwagi na to, w jaki sposób przydzielają lub wykorzystują miejsce w szafie, ale jest to jeden z kluczowych szczegółów, które nadają projektowi kuchni,  profesjonalny kształt. Twój układ szaf powinien być zorganizowany w zależności od sposobu wykorzystania przestrzeni. Umieść przedmioty, które często używasz w pobliżu siebie.

Umieść często używane przedmioty tam, gdzie są łatwo dostępne, więc nie będziesz musiała schylać się w dół. Nawet proste ruchy, takie jak podnoszenie i odkładanie kolekcji przypraw powinny być maksymalnie uproszczone.

Profesjonalny projektant może nawet zainstalować system szaf kuchennych na zamówienie, który pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń w szafce. Nie bój się być kreatywny z szafkami kuchennymi, jeśli może to ułatwić korzystanie z kuchni.

4) Stwórz plan piętra

Każdy projektant kuchni wie, że najlepszym sposobem na rozpoczęcie każdego projektu kuchennego jest opracowanie planu piętra. W ten sposób można zaplanować swój układ kuchni i projekt przed zarezerwowaniem kontrahenta. Możesz zaplanować swoją kuchnię za pomocą aplikacji  IKEA Home Planner 3D, łatwego w użyciu oprogramowania do projektowania domu. Narysuj plan kuchni szybko i łatwo. Wypróbuj różne opcje układu, dodaj elementy wyposażenia, wykończenia i szafki i zobacz jak wyglądają natychmiast w 3D!