Tworzywa sztuczne jednorazowego użytku i tworzywa sztuczne w ogóle są w zasadzie problemem człowieka. Przeciętny człowiek wie, że tworzywo sztuczne jest nadużywane i niepotrzebnie produkowane, ale człowiek musi tylko zdobyć tę butelkę wody, kawę na wynos, torbę dla swojej wygody.

Krok pierwszy w uwolnieniu się od złych nawyków? Przyznanie się do tego, że mamy problem. To jest dokładnie to, co musiałem zrobić, aby zmniejszyć zużycie plastiku. I choć w żadnym wypadku nie jestem jednym z tych godnych podziwu, bezodpadowych guru, którego roczna wartość plastiku mieści się w jednym malutkim słoiku, to jestem bardziej świadomy, oszczędzając tysiące jednorazowych przedmiotów plastikowych każdego roku. Tylko ja i moja rodzina. Chcesz się do nas przyłączyć?

Fakty o plastiku

Oto kilka rzeczy o tworzywie sztucznym, które pomogą Ci zmotywować się do porzucania jak największej ilości złych plastikowych nawyków.

Tylko w 2002 r. wyprodukowano 5 bilionów plastikowych torebek. Nigdy nie ulegają one pełnej degradacji, po prostu rozpadają się na mikro-plastiki, wpływając na przyrodę i życie ludzkie w miarę jak je spożywamy, nie wiedząc o tym.

Tworzywa sztuczne niezawierające BPA mogą być jeszcze gorsze dla Ciebie niż tworzywa zawierające BPA, ponieważ alternatywy takie jak BPF mogą być jeszcze bardziej szkodliwe. Każdego dnia coraz więcej dowodów na to wychodzi na światło dzienne.

Niektóre z chemikaliów w tworzywie sztucznym zostały uznane za powodujące otyłość – powodując, że przybierasz na wadze!

Około 50 procent światowej produkcji tworzyw sztucznych jest wykorzystywane raz, a następnie wyrzucane. Szaleństwo!

Ilość tworzyw sztucznych wyprodukowanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat jest równa ilości wyprodukowanej w całym XX wieku, odkąd produkcja tworzyw sztucznych rozpoczęła się pod koniec lat czterdziestych XX wieku.

Na całym świecie co roku około 1 miliona ptaków morskich i 100 000 ssaków morskich ginie w wyniku stosowania tworzyw sztucznych, albo uduszonych, albo zagłodzonych.

SPOSOBY OGRANICZENIA ZUŻYCIA TWORZYW SZTUCZNYCH W DOMU

ZAPRZESTAĆ UŻYWANIA PLASTIKOWYCH TOREB PODCZAS ZAKUPÓW

Oznacza to zarówno pojedyncze plastikowe torby na produkty, jak i plastikowe torby na zakupy w domu. Nie ma absolutnie potrzeby, aby trzy cytryny trafiły do jednorazowej plastikowej torby, która następnie zostanie zapakowana do innej jednorazowej plastikowej torby. Robimy to, co robimy tylko dlatego, że zostaliśmy przyzwyczajeni do tego stopnia, że robimy to bez zastanowienia. Pamiętaj o tym za każdym razem gdy kupujesz owoce i warzywa, a z czasem wejdzie Ci to w nawyk.

WSKAZÓWKA

Po rozpakowaniu zakupów, natychmiast umieść torby wielokrotnego użytku z powrotem przed drzwiami wejściowymi, abyś pamiętał, aby zabrać je ze sobą.

ZAPRZESTAĆ KUPOWANIA „POŁÓWEK” OWOCÓW I WARZYW

Połowa melona, dyni , kalafiora, kapusty lub papai oznacza folię plastikową. Kup je w całości, a może zrobisz jakieś danie ekstra. Możesz upiec połowę kalafiora z kurkumą i oliwą z oliwek, podaną z granatem i kozim serem, a następnie zmiksować drugą połowę w puree z mlekiem kokosowym i solą morską. Różne faktury i smaki oznaczają, że nie trzeba się nudzić!

W MIARĘ MOŻLIWOŚCI WYBIERAJ SZKŁO ZAMIAST PLASTIKU

Przestań kupować wygodne wyciskane tubki dla produktów takich jak sos pomidorowy, miód i majonez. Wybierz słoik szklany lub sam przygotuj przyprawy. Możesz wziąć łyżeczkę i wyjąć to, czego potrzebujesz. Nie musisz wyciskać butelki. Widziałeś to w reklamach, prawda? Wycisz reklamy i uratuj planetę. Możesz ponownie wykorzystać szklane słoiki na przedmioty w spiżarni, składując zapasy i tak dalej.

KUPUJ SUSZONE TOWARY LUZEM

Zamiast kupować suszone towary w supermarkecie lub (większości) sklepów ze zdrową żywnością, kupuj je w hurtowniach lub spółdzielniach, jeśli możesz do nich dołączyć w swojej okolicy.

WYPIJ KAWĘ W KAWIARNI LUB WEŹ FILIŻANKĘ DO WIELOKROTNEGO UŻYTKU

Istnieje tak wiele wspaniałych opcji wielokrotnego użytku dla kubków. Podczas jednej podróży z Krakowa do Łodzi do Warszawy z powrotem Zieloną Górę zaoszczędziłem 25 nowych filiżanek, które mogłem wykorzystać, mając ze mną jedną filiżankę wielokrotnego użytku na dworcach. Nieźle, co?

POWIEDZ „NIE” SŁOMKOM

Dasz radę. Możesz podnieść to szkło do ust i wziąć łyk jak plastikowy superbohater. Wiem, że możesz! Problemem, który będziesz miał tutaj, jest to, że barman wyskakuje ze słomką w napoju na jak autopilocie, więc obserwuj i zawiadamiaj w zwolnionym tempie „Nieeeeeeeeee”.

NIE KUPUJ PLASTIKU NA PRZYJĘCIA I PIKNIKI

Możesz dostać kilka pięknych, w pełni biodegradowalnych bambusowych naczyń i pojemników w odpowiednich sklepach. Lub zrobić jak my, i mieć tańszy zestaw kilku rzeczy na pikniki. Mamy go od lat.

KIEDY MUSISZ KUPIĆ W PLASTIKU, KUP WODĘ W DUŻEJ BUTELCE

Możesz zmniejszyć ilość trudniej przetwarzalnych tworzyw sztucznych, podwajając wielkość tego, co kupujesz. Często pojemnik może być poddany recyklingowi, ale mała pompa lub pokrywa nie może, więc większe jest lepsze.