Czy masz w domu miejsce, które jest zawsze gorętsze lub zimniejsze od pozostałych? Problem jest bardziej złożony niż myślisz. Natychmiast usuń wahania temperatury, a wydłużysz żywotność systemu HVAC i zaoszczędzisz na rachunkach za energię w domu.

Gdy temperatura w pomieszczeniu zmienia się, system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji musi dostosować się do zmian temperatury. Oznacza to, że system HVAC może pracować ciężej niż jest to konieczne.

Dlaczego niektóre pomieszczenia są cieplejsze lub chłodniejsze od innych?

Zanim uda Ci się naprawić zmiany temperatury, dobrze jest zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do powstania gorącego miejsca, zimnego lub nieprzepuszczalnego pomieszczenia w Twoim domu. Te najczęściej spotykane są następujące:

  • Słaba izolacja może wpuścić więcej powietrza z zewnątrz, powodując, że pomieszczenie staje się zimniejsze w okresie zimowym lub cieplejsze w okresie letnim.
  • Orientacja pomieszczenia może oznaczać więcej gorącego słońca lub brak słońca.
  • Jeśli pomieszczenie znajduje się najdalej na linii kanału powietrznego HVAC, może nie ochłodzić się lub nie ogrzewać efektywnie.

Naprawianie wahań temperatury w Twoim domu pozwala zmniejszyć zużycie energii w systemie HVAC, co pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za chłodzenie i ogrzewanie. W ten sposób można naprawić zmiany temperatury w domu, aby system HVAC działał wydajniej.

1. Uszczelnij okien i drzwi

Poziom szczelności w oknach i drzwiach pogarsza się wraz z upływem czasu, co powoduje wpuszczanie  zimnego lub gorącego powietrza. Zatkaj wszystkie szczeliny i wymień zużyte uszczelki, aby lepiej zrównoważyć temperaturę w Twoim domu.

2. Dodaj zasłony okienne, żaluzje lub rolety

Pokoje słoneczne są cieplejsze niż te, które są ciemne. Jeśli masz pokój, w którym okno otrzymuje dużo słońca w lecie lub czuje się bardzo zimno w dotyku w zimie, zainwestuj w ciężki, zaciemniający lub izolujący zestaw zasłon lub firanek. Okiennice lub żaluzje są również dobrym pomysłem na izolację, aby utrzymać temperaturę w pokoju na właściwym poziomie.

Otwieraj zasłony lub żaluzje podczas zimy, aby ciepło słońca przedostawało się do środka. A latem, aby utrzymać chłodniejsze pomieszczenie, żaluzje powinny być opuszczone na stałe.

wahania-temperatury-w-domu-termostat

3. Dodaj programowalny termostat centralny

Gdy zajmiesz się izolacją i uda Ci się zrównoważyć ekstremalne temperatury, zainstaluj programowalny termostat. Kluczem jest lokalizacja termostatu. Umieść go w najbardziej używanym pomieszczeniu lub w jego pobliżu, tak aby poziom temperatury był najbardziej komfortowy tam, gdzie spędzasz najwięcej czasu.

Inteligentne termostaty, takie jak Danfoss Eco™, można zaprogramować zdalnie ze smartfonu, aby temperatura w domu była idealna przed przyjazdem.

4. Zainstaluj system stref HVAC

Jeśli jedna temperatura dla całego domu nie jest realna, należy rozważyć dodanie systemu strefowego HVAC. System strefowy umożliwia ustawianie unikalnych temperatur w różnych pomieszczeniach lub strefach w domu.

5. Dodaj wentylator sufitowy

Wentylator sufitowy to energooszczędny sposób cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Większość wentylatorów posiada mały przycisk w podstawie silnika, który umożliwia przełączanie kierunku obrotów wentylatora. Ta mała sztuczka może spowodować ogromną różnicę w temperaturze pomieszczenia.

W zimie należy ustawić wentylator tak, aby obracał się w prawo i w dół, aby wyciągnąć i odprowadzić zimne powietrze. W ten sposób wypycha z powrotem ciepłe powietrze, które podniosło się do sufitu, ogrzewając pomieszczenie. Latem należy wykonać odwrotną czynność, ustawiając wentylator tak, aby obracał się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby schłodzić pomieszczenie.

Nadal masz pytania? Porozmawiaj z ekspertem

Uczynienie domu wygodnym i energooszczędnym to mądry sposób na życie. Ponadto, pomyśl o wszystkich pomysłach, które możesz zrealizować dzięki miesięcznym oszczędnościom. Porozmawiaj z lokalnym specjalistą ds. ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, aby dowiedzieć się, co możesz zrobić więcej dla swojego domu.