1. Określ swój styl

Jak chcesz się czuć w przestrzeni? Oto trik, który pomoże Ci się doskonalić w Twoim stylu: spójrz na swoją szafę. Wolisz elementy na miarę, czy wolisz luźniejsze i wygodniejsze przedmioty? Czy skłaniasz się ku określonym kolorom lub wzorom? Inaczej mówiąc, aby pomóc Ci określić swój styl, wymyśl zestaw słów kluczowych, które określają sposób, w jaki chcesz, aby przestrzeń była odczuwalna. Tradycyjna, formalna, elegancka? Żartobliwa, humorystyczna, zapraszająca? Monochromatyczna, opływowa, nowoczesna?

Zwróć uwagę na inspiracje projektowe w każdym aspekcie życia. Często wykorzystuję je jako punkt wyjścia do rozmów z klientami, kiedy jestem na zleceniu, aby pomóc im zaprojektować wnętrza ich domów. Przypomnijmy sobie hotel, w którym się zatrzymałeś, lub restaurację, w której jadłeś, co szczególnie uderzyło w Twoją wyobraźnię. Być może było to minimalne wnętrze z podróży do Japonii lub baru w Nowym Jorku, wyposażonego w nowoczesne skórzane krzesła.

2. Dowiedz się, czego nie lubisz

Dużo łatwiej jest ludziom wyrazić to, czego nie lubią. Poprzez wprowadzanie niechęci do równania, możemy wyeliminować niektóre rzeczy, a inne zawęzić. Na przykład śmiały wydruk na całą ścianę może przypominać coś z dzieciństwa, czego nie chcesz widzieć we własnej przestrzeni. Albo krzesło kuchenne może przywołać wspomnienia o pierwszym strzyżeniu włosów siostry. Podobnie, pewien kolor może wywołać uczucie minionego trendu w projektowaniu, którego nie chcesz powtarzać. Te wspomnienia i reakcje są bardzo osobiste i indywidualne, ale także określają nasze gusta.

półki na ścianie

3. Zbuduj wokół swojej przestrzeni

Planowanie przestrzenne, które ma wpływ na skalę, ma zasadnicze znaczenie. Ludzie często używają mebli, które są zbyt duże lub zbyt małe w danym wnętrzu. Lubię obwiniać pewną firmę meblarską za wielkogabarytowe meble, które nasycają dzisiejsze wnętrza. Buduj wokół mebli, na które faktycznie masz miejsce. Pomyśl o równowadze przestrzeni. W przypadku większych pomieszczeń należy zastanowić się nad ustanowieniem stref dla różnych działań: 

  • miejsca siedzącego sprzyjającego rozmowie; 
  • innego miejsca do oglądania telewizji; 
  • miejsca pracy z biurkiem lub stołem do projektów lub gier. 

Nawet jeśli kocham symetrię, możesz sprawić, że wszystko stanie się zbyt banalne, gdy wszystko będzie symetryczne. Pomyśl o wizualnej równowadze i rozmieszczeniu, aby zrównoważyć przestrzeń. Proporcja i skala są kluczem do każdego projektu.

4. Wypróbuj swoją farbę

Wybór farby jest jedną z najważniejszych i najbardziej opłacalnych decyzji, jakie możesz podjąć. Właściwy dobór farby harmonijnie łączy przestrzenie. Traktuj dom jako całość. Ryzykujesz tworząc rozłączne pokoje, jeśli malujesz jedno pomieszczenie na raz. Weź pod uwagę, jak kolory wpływają na nasz nastrój. Niektóre kolory sprawiają, że ludzie czują się szczęśliwi, spokojni, a nawet wzburzeni. Można wymalować drzwi wewnętrzne odważną czernią dla kontrastu z białymi, jasnymi ścianami.

Maluj próbkami rzeczywistych kolorów farby na ścianach, kiedy wybierasz odcienie. Obserwuj je w naturalnym świetle, świetle porannym i w nocy. Często kolor, który dobrze sprawdził się w jednym projekcie, nie sprawdza się w innym. Co może działać w domu przyjaciela może nie działać u nas. Próbniki w sklepie z farbami są punktem wyjścia, ale to, co dobrze wygląda na papierze, może nie przełożyć się na Twoje wnętrze. Z białymi farbami, wypróbuj kilka różnych odcieni na ścianie i zwróć szczególną uwagę na odcienie. Mogą mieć dotknięcia różu, błękitu lub żółci. Zewnętrzne otoczenie silnie wpływa na temperaturę światła. Roślinność i niebo mogą tworzyć odbicia zieleni i błękitu na ścianach wewnętrznych.

wybór farby do wnętrz

5. Wymieszać punkty o wysokiej i niskiej cenie

Rodowód niekoniecznie znaczy lepiej (czy to sztuka, meble czy psy). Zastanów się nad „nieznanym” artystą lub projektantem i kupuj w oparciu o kształt, wygodę i sposób, w jaki sztuka lub meble działają na Ciebie i Twoje potrzeby. Najskromniejsze przedmioty mogą mieć największą duszę i być najpiękniejszą rzeczą w pokoju. Nie bój się mieszać produktów z wysokich i niskich półek cenowych. Nie wszystko musi być cenne, aby być ważne. Wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że decyduj się na coś, co naprawdę kochasz.

6. Zacznij od dołu

Projekt może być przytłaczający. Ludzie często chcą wiedzieć, od czego dokładnie zacząć. Dla każdego pokoju, zazwyczaj sugeruję, abyś zaczął od zera: Zdecyduj się na wykładzinę podłogową. Nie ma znaczenia, czy chcesz lub masz drewniane podłogi, dywany, płytki, kamień czy wykładziny ścienne. Myślenie o podłodze w pierwszej kolejności narzuca to, w jaki sposób inne elementy są ułożone warstwami w przestrzeni. Jeśli wybierzesz neutralny odcień lub naturalne włókno bez dużej ilości wzorów lub kolorów, masz więcej opcji z kolorami lub tapicerką. Jeśli zaczniesz od dywanu antykwarycznego, możesz wykorzystać kolory z dywanu, aby wybrać paletę kolorów. Ważne jest, aby zaplanować te rzeczy w tandemie, inaczej skończysz z efektem cyrku: zbyt wiele rzeczy dzieje się bez przestrzeni jako całości funkcjonującej w jedności. Zaczynając od sofy lub tapicerowanych krzeseł, natychmiast ograniczysz swój styl. Jest większa elastyczność z czymś takim jak dywan z dziesiątkami, a nawet setkami możliwości. W tym miejscu masz możliwość wyboru, a następnie możesz zacząć układać elementy. Jest to o wiele łatwiejsze podejście do podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru podłogi, a następnie nałożenia kolejnych warstw.