Gromadząca się w domu wilgoć prowadzi do wielu problemów, nie tylko estetycznych, ale również zdrowotnych. Zbyt długie przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu oddechowego, zwłaszcza u leczących się na alergię. Dlatego istotne jest zadbanie o prawidłowo przeprowadzone osuszanie budynków, dotyczy to zwłaszcza tych starszych. Choć taka potrzeba może pojawić się także w nowym budownictwie, jeżeli przed jego powstaniem nie zadbano o izolację.

Sposoby osuszania budynków

Jeżeli zależy nam na tym, by osuszanie budynków przebiegało możliwie najbardziej bezinwazyjną metodą, można umieścić w budynku specjalne nagrzewnice. Dzięki wydobywającej się z urządzeń temperatury o wartościach kilkudziesięciu stopni cała wilgoć ulega odparowaniu. Jednak nie zawsze powyższa metoda ma wysoką skuteczność. Wystarczy bowiem, że wilgoć znajduje się w głębi muru, po osuszeniu ścian ponownie pojawia się na nich. Jeżeli mimo wszystko będą zastosowane nagrzewnice – należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, by efekty mogły być maksymalnie zadowalające. Odprowadzana wilgoć musi zostać skierowana na zewnątrz, by uniknąć szybkiego powrotu do pierwotnego problemu. W pomieszczeniu, w którym mamy do czynienia z nadmiarem wilgoci, można również umieścić urządzenia odpowiedzialne za absorpcję wody. Wykorzystuje się do tego celu różne substancje, takie jak żele oraz chlorek litu. Znane jest również osuszanie budynków kondensacyjne oraz za pomocą mikrofali. Ostatni sposób jest bardzo skuteczny, jednak szkodliwy dla ludzi, ale przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa warto na niego postawić. Poza nieinwazyjnymi metodami osuszania budynków znajdują się również te, które ingerują w strukturę budynku, wymagają wykonania zaawansowanych czynności. Wiele materiałów, które okazują się wówczas przydatne, można zakupić w sklepie SUEZ.

jak osuszac budynki

Materiały niezbędne do osuszania budynków

Do osuszania budynków w bardziej inwazyjny sposób służy szereg materiałów, dzięki którym efekt końcowy jest bardzo zadowalający. W parze z czynnościami mającymi na celu pozbycie się wilgoci idzie odpowiednio przeprowadzona izolacja. Do tego celu niezbędne okazują się różnego rodzaju tynki renowacyjne, masy uszczelniające, powłoki bitumiczne i wiele innych. We wszystkie materiały można zaopatrzyć się między innymi w sklepie SUEZ, gdzie grono profesjonalistów zadba o właściwy dobór wszystkich niezbędnych materiałów. Wśród czynności, które podejmowane są przy wykorzystaniu powyższych elementów wyróżnia się iniekcję, termoiniekcję, oraz iniekcję krystaliczną. W przypadku iniekcji tworzy się przegrody hydrofobowe lub uszczelniające. Natomiast w drodze termoiniekcji niweluje się podsiąkanie kapilarne dzięki specjalnie stworzonym barierom. W murach wywierca się otwory, przez które wdmuchiwane jest ciepłe powietrze o określonej temperaturze. Tym samym wilgoć jest trwale usuwana, a efekt potęguje wtłoczenie roztworu żywicy metylosilikonowej. Ostatni rodzaj iniekcji – krystaliczny stosuje się w przypadku wilgoci przedostającej się na skutek podciągania kapilarnego wód z gruntu.