1. Określ swój styl

Jak chciałbyś się czuć w mieszkaniu? Oto sposób, który pomoże Ci się odnaleźć w Twoim stylu: spójrz na swoją szafę. Wolisz ubrania skrojone na miarę, czy wolisz luźniejsze i wygodniejsze rzeczy? Czy skłaniasz się ku określonym kolorom lub wzorom? Innym sposobem, aby pomóc Ci określić swój styl, jest wymyślenie kluczowych słów, które określają sposób, w jaki chcesz, aby przestrzeń była odczuwalna. Tradycyjne, formalne, eleganckie? Żartobliwy, humorystyczny, zapraszający? Monochromatyczne, uproszczone, nowoczesne?

Zwróć uwagę na inspiracje projektowe w każdym aspekcie życia. Często wykorzystuję je jako punkt wyjścia do rozmów z klientami, kiedy jestem zatrudniony, aby pomóc im zaprojektować wnętrza ich domów. Przypomnij sobie hotel, w którym się zatrzymałeś, lub restaurację, w której jadłeś, co szczególnie zapadło w Twoją wyobraźnię. Być może było to minimalne wnętrze z podróży do Japonii lub baru w Nowym Jorku, wyposażonego w zużyte skórzane krzesła.

2. Dowiedz się, czego nie lubisz

Dużo łatwiej jest ludziom wyrazić to, czego nie lubią. Poprzez wprowadzanie niechęci do przedmiotów, możemy wyeliminować niektóre rzeczy, a inne wyeksponować. Na przykład duży wydruk może przypominać coś z dzieciństwie, czego nie chciałbyś widzieć we we własnym wnętrzu. Albo krzesło dziecięce może przywołać wspomnienia o tym, że byłeś wyproszony z pokoju podczas czesania włosów siostry. Podobnie, jakiś kolor może wywołać wspomnienia związane z trendem w projektowaniu, którego nie chcesz powtarzać. Te wszystkie wspomnienia i odczucia są bardzo osobiste i indywidualne, lecz także określają nasze gusta.

3. Zaprojektuj wnętrze

Planowanie przestrzenne, które ma ogromne wpływ na skalę, ma zasadnicze znaczenie. Ludzie często używają mebli, które są zbyt duże lub zbyt małe do danego pomieszczenia. Lubię obwiniać firmy meblowe za wielkogabarytowe meble, które zdobią dzisiejsze wnętrza. Skup się wokół mebli, na które faktycznie masz miejsce. Pomyśl o równowadze przestrzeni. W przypadku większych pomieszczeń należy zastanowić się nad ustanowieniem stref dla różnych działań: miejsca siedzącego sprzyjającego rozmowie; innego miejsca do oglądania telewizji; miejsca pracy z biurkiem lub stołem do projektów lub gier. Nawet jeśli kochasz uporządkowany styl, możesz sprawić, że wszystko stanie się zbyt wymyślone, gdy wszystko stanie się uporządkowane. Pomyśl o wizualnej równowadze i rozmieszczeniu, aby zrównoważyć przestrzeń. Proporcja i waga są kluczem do każdego projektu.

ważne rozmieszczenie elementów we wnętrzu

4. Próbniki farb

Wybór farby jest jedną z najważniejszych i najbardziej opłacalnych decyzji, jakie możesz podjąć. Właściwy dobór farby harmonijnie łączy przestrzenie. Rozważmy dom jako całość. Ryzykujesz tworzeniem niespójnych pomieszczeń, jeśli pomalujesz tylko jeden pokój. Weź pod uwagę, jak kolory wpływają na nasz nastrój. Niektóre kolory sprawiają, że ludzie czują się szczęśliwi, spokojni, a nawet niespokojni. Znam się na malowaniu drzwi wewnętrznych odważną czernią dla kontrastu z białymi ścianami.

Próbką rzeczywistych kolorów farby na ścianach, jest wtedy kiedy się na nie patrzysz. Obserwuj je w naturalnym świetle, świetle porannym i w nocy. Często kolor, który dobrze sprawdził się w jednym projekcie, nie sprawdza się w innym. Co może sprawdzić się w domu Twego znajomego może nie sprawdzić się w Twoim domu. Próbniki w sklepie z farbami są pomocnym punktem zaczepienia, ale to, co dobrze wygląda na papierze, może nie przełożyć się na Twoje wnętrze. W przypadku białych farb, wypróbuj kilka różnych odcieni na ścianie i zwróć szczególną uwagę na odcienie. Mogą mieć akcenty różu, błękitu lub żółci. Zewnętrzne otoczenie silnie wpływa na temperaturę światła. Roślinność i niebo mogą tworzyć odbicia zieleni i błękitu na ścianach wewnątrz pomieszczeń.

5. Odrzuć najtańsze i najdroższe rzeczy

Pedigree niekoniecznie oznacza najlepiej (nie ważne czy to sztuka, meble czy karma dla psów). Zastanów się nad mało znanym artystą lub projektantem i kupuj na podstawie kształtu, wygody i sposobu, w jaki sztuka lub meble działają dla Ciebie i na Twoje potrzeby. Najskromniejsze przedmioty mogą mieć największą duszę i być najpiękniejszą rzeczą w pokoju. Nie bój się mieszać ze sobą tanich i drogich rzeczy. Nie wszystko musi być drogocenne, aby mogły być istotne. Wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że warto zdecydować się na coś, co naprawdę kochasz.

6. Zacznij od zera

Projekt wnętrza może być przytłaczający. Ludzie często chcą wiedzieć, od czego dokładnie zacząć. Dla każdego pokoju, zazwyczaj sugeruję, abyś zaczął od zera: Zdecyduj się na wykładzinę podłogową. Nie ma znaczenia, czy chcesz lub masz drewniane podłogi, dywany, płytki, naturalny kamień czy wykładziny. Myślenie o podłodze w pierwszej kolejności podyktuje, w jaki sposób inne elementy będą rozmieszczone we wnętrzu. Jeśli wybierzesz neutralny odcień lub naturalne włókno bez dużej ilości wzoru lub koloru, masz więcej opcji z kolorami lub tapicerką. Jeśli zaczniesz od dywanu antycznego, możesz narysować kolory na dywanie, stosując paletę kolorów. Ważne jest, aby zaplanować te rzeczy wspólnie, inaczej skończysz z efektem cyrkowym: który spowoduje, że będzie zbyt wiele niedopasowanych rzeczy do wnętrza jako jednej całości. Zaczynając od sofy lub tapicerowanych krzeseł, natychmiast ustalisz pewien styl. Dzięki dywanowi posiadasz także dużo więcej możliwości w aranżacji. W tym miejscu masz możliwość wyboru, a następnie możesz zacząć układać pozostałe elementy wyposażenia. Jest to o wiele łatwiejsze podejście do podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej wyglądu podłogi.

Na koniec, ale nie mniej ważne jest to, aby ludzie poświęcali swój czas na projektowanie swoich domów. Kiedy się o nie zatroszczymy, te przedmioty będą służyć nam na długie lata.