Automatycznie otwierające się rolety okienne, samoczynna regulacja pracy kotła grzewczego zależnie od temperatury panującej wewnątrz i na zewnątrz domu, a nawet wygodne podlewanie roślin w ogrodzie – nowoczesny smart home daje nieograniczone możliwości. Jak zastosować automatykę w swoim domu? Podpowiadamy!

Inteligentny dom – dlaczego warto?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż w swoich domach nowoczesnych systemów automatyki. Chociaż nie są one jeszcze spotykane powszechnie, to jednak mają coraz częstsze zastosowanie, zarówno w przypadku obsługi pojedynczych sprzętów czy instalacji, jak i w zarządzaniu całym budynkiem.

Nowoczesna automatyka dla domu oferuje wiele korzyści. Inteligentny dom jest przede wszystkim wygodniejszy dla wszystkich domowników, ale również bardziej oszczędny, bezpieczniejszy.

Szeroka gama urządzeń i instalacji, jakie mogą być zautomatyzowane, w połączeniu z zaawansowanymi technologiami daje całkowicie nowe możliwości i pozwala na przemienienie każdego zwykłego domu w futurystyczny smart home.

Automatyka domowa – co wybrać?

Systemy typu inteligentny dom dają bardzo szerokie możliwości, jeżeli chodzi o zarządzanie instalacjami oraz urządzeniami. Stąd też mogą być one dostosowane indywidualnie do oczekiwań domowników.

Najczęściej instalacje smart home obejmują poniższe obszary:

  • ogrzewanie
  • wentylacja
  • klimatyzacja
  • oświetlenie
  • monitoring
  • alarm
  • kontrola dostępu
  • nawadnianie ogrodu

Oczywiście, to jeszcze nie wszystko, ponieważ automatyka domowa ma także znacznie szersze zastosowanie, co powoduje, że daje ona niemalże nieograniczone możliwości w tworzeniu systemów poprawiających komfort mieszkania.

Jak zamienić swój dom w smart home?

Obecnie korzystanie z rozwiązań w dziedzinie smart home nie jest trudne, a system może zagościć praktycznie w każdym budynku.

Czasy, gdy system zarządzania budynkiem wymagał kucia w ścianach i prowadzenia kabli, już minęły. Aktualnie do dyspozycji jest pełna paleta systemów wykorzystujących łączność bezprzewodową – radiową, internetową.

Systemy smart home można kupić samodzielnie i zainstalować je także we własnym zakresie. To proste w montażu oraz w konfiguracji urządzenia, które powalają na dowolne zarządzanie sprzętami i instalacjami z użyciem specjalnych komponentów i aplikacji mobilnej.

Można również zdecydować się na zamówienie systemu w specjalistycznej firmie, która oferuje wtedy pełną obsługę. Specjaliści przygotują indywidualny projekt inteligentnego domu i dobiorą do niego odpowiednie komponenty uwzględniające wszystkie potrzeby klienta.