Studia na renomowanej uczelni kształcącej inżynierów budowlanych to upragniony cel, który stawia przed sobą wielu maturzystów. Ogólnie cała branża związana z budownictwem przeżywa swój renesans. Jakie perspektywy czekają na osoby, które ukończyły studia w tym kierunku? Podpowiadamy.

Perspektywy dla inżyniera budowy

Nikt raczej nie ma wątpliwości, że praca inżyniera budowlanego to ogromne perspektywy związane z wysokimi zarobkami oraz łatwą szansą na znalezienie pracy. Wykonywanie obowiązków na tym stanowisku wymaga jednak nie lada kwalifikacji, umiejętności oraz kompetencji wykraczających dość często poza branżę budowlaną. Inżynier musi także posiadać dobre możliwości interpersonalne, które pozwolą mu rozwiązywać ewentualne problemy oraz przekazywać rzeczowo informacje między poszczególnymi poziomami zarządzania. Musi skutecznie działać zespołowo, aby liczyć na dostrzeżenie i ewentualny awans w kwestii zwiększenia zakresu obowiązków.

Taka osoba początkowo może zarabiać nieco powyżej podstawowej pensji dla tego zawodu, ale po uzyskaniu niezbędnego doświadczenia oraz kompletu szkoleń może stać się bardzo pożądanym ekspertem. Warto zauważyć, że wiele osób na tych stanowiskach z czasem otwiera własną działalność gospodarczą, a część decyduje się na wybór kariery naukowej. W tym drugim przypadku może to być związane z prowadzeniem wykładów, dzieleniem się wiedzą lub zatrudnienie jako specjalista do badań i rozwoju w firmach, które niekoniecznie bezpośrednio znajdują się w branży budowlanej.

Na co trzeba być gotowym w branży budowlanej?

Warto mieć świadomość tego, że osoby, które dopiero zaczynają pracę w tej branży muszą wykazać się dużą cierpliwością, aby móc czerpać konkretne korzyści z wykonywania swojego zawodu. Praca budowlańca, szczególnie na niskich stanowiskach, praktycznie nierozerwalnie związana jest z pracą w terenie. Trzeba się więc przygotować na to, że place budowy mogą być zlokalizowane w różnych miastach i poza nimi. Konieczność wyjazdów służbowych oraz zdolności związane z pracą w zespole są niezwykle doceniane. To samo dotyczy zdolności przywódczych w przypadku kierownika budowy lub osoby piastującej stanowisko związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Przedsiębiorstwa budowlane często toczą batalię o dobrze płatne kontrakty, które siłą rzeczy dotyczą zleceń zlokalizowanych w różnych częściach kraju. Trzeba być więc gotowym na możliwość kilkumiesięcznego przeniesienia się do innego miasta i odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Na pewno zarobki, benefity i stałość pracy rekompensuje takie niedogodności, więc nie dziwi fakt, że wiele osób przyzwyczaiło się do życia w taki sposób.

Jeśli chodzi o najlepsze perspektywy rozwoju i zarobków w branży budowlanej to wyraźnie dostrzec można to zwłaszcza wśród międzynarodowych firm. Oprócz gotowości do wyjazdów zagranicznych należy także posiadać bardzo dobrą znajomość języków – w tym głównie angielskiego lub niemieckiego.

Informacje o perspektywach na dobrze płatną pracę w innych branżach można znaleźć w artykule pod adresem https://portfelpolaka.pl/praca-szuka-chetnych-gdzie-znalezc-dobrze-platna-prace/.