Spis treści:
Rozmawiając o podstawowych rodzajach klejów z pewnością nikt z nas nie poruszy tematu kleju ogniotrwałego. Artykuł ten należy do rzadziej spotykanych w codziennym użytku, a jego obecność zaobserwować możemy głównie w przemyśle. Wpływ na to ma oczywiście sporo czynników decydujących o tym, dlaczego ten klej stał się tak bardzo popularny w wielu branżach.
Okazuje się, że stosowanie takich produktów najczęściej odbywa się w hutnictwie, odlewnictwie czy konstrukcji materiałów. Ma to związek przede wszystkim z wysokimi temperaturami, obecnymi w każdym z powyższych przypadków. Sprawdźmy więc, czym dokładnie charakteryzuje się taki typ kleju i co sprawia, że jest on odporny na tak wiele nieprzyjaznych czynników.
Podstawowe cechy kleju ogniotrwałego
Przede wszystkim, taki rodzaj kleju charakteryzuje się doskonałą smarnością i plastycznością nawet w najcięższych warunkach. Co więcej, posiada bardzo niską skurczliwość zarówno w warunkach suszenia, jak i wypalania. Doskonale przystosowuje się i klei do większości powierzchni. Można powiedzieć, że łatwo wypełnia się nim wszystkie obszary, które mamy na celu skleić.
Jego właściwości zapobiegają pękaniu oraz łuszczeniu się niezależnie od warunków otoczenia i starości. Trzeba wspomnieć jeszcze o jednej z najważniejszych cech, od której z resztą wyniknęło samo określenie tego produktu. Ogniotrwałość to w dużym skrócie odporność na naprawdę wysokie temperatury sięgające nawet kilkuset stopni Celsjusza. Ogień nie jest w stanie zrobić żadnej krzywdy temu materiałowi, ani nawet go rozpuścić. Po wyschnięciu nie potrzeba przeprowadzać żadnych dodatkowych operacji, a sam klej jest wtedy gotowy do pracy.
Najczęstsze zastosowania klejów ogniotrwałych
W przemyśle klej ogniotrwały jest uznawany za podstawowe wyposażenie. Używa się go naprawdę w wielu przypadkach, a to ze względu na wszystkie, wyżej wymienione właściwości. Idealnie nadaje się do klejenia wyłożeń włóknistych oraz zabezpieczania pokryw kadzi odlewniczych. Celem jego stosowania jest także uszczelnianie. W większości dotyczy to stalowych elementów, mających za zadanie pracować przy wysokich temperaturach. Świetnie sprawdza się też w przypadku montażu izolacji termicznych na różnego rodzaju zbiorniki czy kotły.
Pozostałymi zastosowaniami są chociażby montaż drutów oporowych, usztywnianie mat ogniotrwałych, osadzanie palników czy izolacja rynien spustowych.
Kilka informacji o samym kleju
Klej ogniotrwały sprzedawany jest przeważnie hurtowo. Dobrym przykładem może być tutaj firma Zamac, oferująca sprzedaż kleju względem całkowitego zapotrzebowania, które każdy z nas może swobodnie obliczyć przy użyciu kalkulatora będącego na ich witrynie. Ilości sprzedawanego kleju są więc dowolne.
Sam artykuł potrzebuje do szybszego wyschnięcia, wyższej temperatury. Szacuje się, że w warunkach pokojowych schnie on około 48 godzin. W przypadku umieszczenia klejonych obiektów w pomieszczeniu o temperaturze 100 stopni Celsjusza – czas ten skraca się o połowę. Każde opakowanie kleju wyposażone jest oczywiście w odpowiedni dozownik, który pomoże nam odmierzyć konkretną ilość i prawidłowo rozsmarować czynnik po klejonej powierzchni.