Jeżeli chcesz tworzyć wnętrza zapraszają do spędzania większej ilości czasu z twoją kochającą drugą połówką, lub sypialnię pełną spokoju by odpoczywać i relaksować się wśród kolorów najlepszym rozwiązaniem jest stworzyć nastrój w twoim domu. Najbardziej oczywistym sposobem jest zrobić to przy pomocy tapety lub malując na ścianach lub meblach. Ale dekorowanie wnętrza wymaga czasu i wysiłku. Nie można łatwo zmienić go tak, aby dopasować go do swojego nastroju.

Wyposażenie to świetny sposób na wprowadzenie koloru do Twojego domu i możesz je zmieniać w zależności od atmosfery, którą chcesz stworzyć. Możesz dodawać drobne akcenty kolorystyczne za pomocą małych przedmiotów, takich jak świece, kwiaty lub bloki fotograficzne, wybrać przyciągający wzrok element centralny, taki jak poduszka, lampa lub druk na płótnie lub rozpływać się przy dużym karniszu z zasłonami, lnem, obrusem lub dywanami.

Odpowiednia temperatura barwowa dla Twojego domu

Żółty, czerwony, pomarańczowy i różowy są zwykle uważane za ciepłe kolory, a niebieski, zielony i fioletowy za zimne kolory. Właściwie to nie do końca prawda. Malinowa czerwień jest zimnym kolorem, a pistacjowa zieleń jest ciepłym kolorem. Jaka jest więc różnica między kolorem ciepłym a zimnym? Mówiąc prościej, ciepły kolor zawiera żółty odcień, a zimny niebieski.

A co z czarnym, białym, szarym czy brązowym? Cóż, jeśli zakwalifikowanie pierwszych dwóch jako kolorów wywołuje dyskusję niemal tak samo gorącą, jak to, czy mleko jest w pierwszym czy drugim etapie produkcji manekinów, pozostałe są bez wątpienia kolorami. Neutralia zawierają bardzo małą ilość koloru.

Teraz, gdy wiesz już wszystko o ciepłych kolorach, zimnych kolorach i neutralnych, pomożemy Ci je wykorzystać do stworzenia odpowiedniego nastroju w Twoim domu.

Zimne kolory, aby zachować chłodną głowę i uniknąć wypalenia

zimne kolory w sypialni

Zimne kolory dają wrażenie chłodu i spokoju. Doskonale sprawdzają się w pokojach, w których odpoczywa się jak w sypialni, oraz w pokojach, w których trzeba się skoncentrować jak w biurze. Ponadto dają iluzję przestrzeni, co czyni je idealnymi do małych pokoi, takich jak korytarz, toalety czy łazienka. Na koniec schładzają pomieszczenia, które są prześwietlone słońcem.

Zielony jest kolorem natury – i obcych. Wywołuje spokój,i dobre samopoczucie. W centrum spektrum nie jest ani zbyt jasne, ani zbyt ciemne, co sprawia, że jest to przyjemne dla oka. Więcej pomysłów, jak dodać zieleni do swojego wnętrza, zarówno dosłownie, jak i w przenośni, można będzie przeczytać niebawem na naszym blogu.

Od nieba niebieskiego do granatowego przez królewski, niebieski kojarzy się z powietrzem, morzem, horyzontem. Jest to kolor, który sprawia, że umysł podróżuje. Uspokaja i inspiruje kreatywność i marzenia. Nadaje się również do snu. Niebieski można umieścić w każdym pokoju, ale jasnoniebieski lepiej sprawdza się w pokojach wychodzących na północ, natomiast ciemny niebieski lepiej sprawdza się w pokojach wychodzących na południe.

Śliwka, fioletowy, liliowy: Fioletowy to mieszanka czerwieni (ciepły kolor) i błękitu (zimny kolor). Zgodnie z zasadą feng-shui, jest to kolor równowagi. W ciemnych odcieniach tworzy ciepłą atmosferę. W jasnych odcieniach daje uczucie świeżości. Związany z kreatywnością, jest również wyrafinowany i uspokajający.

Ciepłe kolory dla ogrzewającego serce wnętrza

ciepłe kolory w salonie

Ciepłe kolory świetnie nadają się do stworzenia przytulnego i zachęcającego otoczenia. Dodają energii i pozytywnie wpływają na nasz nastrój. Są idealne do salonu i kuchni, gdzie spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi. Mogą również rozjaśnić północne pomieszczenia, które cierpią na brak światła. Należy je jednak stosować harmonijnie i oszczędnie, mieszając je z neutralnymi odcieniami lub materiałami, aby uniknąć przeciążenia.

Czerwony to kolor pasji. Wspaniale jest wnosić energię do pomieszczenia. Może jednak stać się irytująca, jeśli będzie nadużywana. Podobnie jak czerwone wino, lepiej używać go z umiarem.

Żółty i pomarańczowy to kolory słońca. Przypominają nam ciepło, światło i szczęście. Ale uwaga: w dużych ilościach mogą stać się przytłaczające.

Od dziecięcego różu po fuksję, róż kojarzy się z miękkością, kobiecością, romantyzmem i dzieciństwem. Odrobina różu sprawi, że Twój dom stanie się miękki i przytulny. Bądź ostrożny i nie nadużywasz go, chyba że masz ochotę mieszkać w domu Barbie – choć nie mam nic przeciwko temu.

Złoto jest kolorem elegancji i bogactwa. Ten wariant żółtego ogrzewa nastrój pomieszczenia, wprowadzając jednocześnie odrobinę wyrafinowania. Najlepiej używać go w małych ilościach (np. w złotych ramach) jako koloru niespodziankę, aby podkreślić blask innych odcieni.

Neutralne kolory, idealne tło dla Twojej kreatywności

neutralne kolory wnetrz

Łatwe w łączeniu, neutralne mogą być wykorzystywane jako podstawa dla każdego stylu wystroju wnętrza.

Brązowy to kolor ziemi i drewna. Doskonale nadaje się do tworzenia atmosfery, która jest zarówno ciepła, jak i spokojna. Sprawia również, że przestrzenie wyglądają na mniejsze, więc idealnie nadaje się do stworzenia bardziej intymnej atmosfery w dużych pomieszczeniach. Z drugiej strony, lepiej używać go w małych ilościach w małych pomieszczeniach.

Niepopularny odcień sprzed kilkunastu lat, szary jest dziś wściekłością w aranżacji wnętrz. Niedoceniony, nowoczesny i elegancki, można go łączyć z niemal każdym innym kolorem. Po prostu lepiej unikać go w pomieszczeniach o słabym oświetleniu, ponieważ jest to kolor melancholijny i musi być zrównoważony światłem.

Czarny jest elegancki i wyrafinowany. Jednak wiąże się to również ze smutkiem. Nie radzimy przechodzić na pełną czerń, jeśli nie chcesz czuć się cały czas ponuro. Świetnym sposobem na dodanie czerni do Twojego wnętrza jest powieszenie na ścianie czarnego płótna w ramce lub czarno-białych zdjęć z plakatu.

Ponadczasowa, biel może być łączona z każdym innym kolorem. Odzwierciedla światło słońca i sprawia wrażenie przestrzeni. Zasadniczo, nie można się mylić z bielą.