Zawsze myślałem, że wszystkiego, czego potrzebuję, nauczyłem się w przedszkolu. Dzisiaj wiem że wszystko, czego potrzebuję wiedzieć, mogę nauczyć się na YouTube. Przynajmniej to właśnie odkryłem ostatnio w procesie renowacji kominka w naszym domu. Nasz brzydki, przestarzały kominek znalazł się na szczycie naszej listy „Grozi zawałem”, jak tylko kupiliśmy dom w 2016 roku, ale oczywiście, nasza oś czasu trochę się zmieniła.

Chociaż kominek działał, technicznie nie był zgodny z przeznaczeniem i nie mogliśmy znieść jego rozpadającego się sztucznego kamiennego paleniska, zardzewiałego metalowego ekranu i mizernego płaszcza. Więc pewnego deszczowego piątkowego wieczoru na początku wiosny, kiedy miałem zamiar obejrzeć coś na Netflix, zanurzyłem się głęboko w YouTube, a następnie wypłynąłem na powierzchnię z deklaracją, że tak, możemy całkowicie zrobić ten kominek samodzielnie! Nie musielibyśmy zmieniać komina czy komory spalania, ale zamiast tego zrobić więcej kosmetycznych poprawek od góry do dołu.

Uwielbiam pracować rękami i zajmować się dużymi tematami domowymi, rozkładając je w małych dawkach wieczorami i w weekendy. Poza tym mam cierpliwość świętego – cechę osobowości, która bardzo przydaje się w domowych naprawach.

Po około 30 godzinach zajęć na uniwersytecie YouTube – zobacz, co mam na myśli mówiąc o cierpliwości – zebraliśmy nasze narzędzia i określiliśmy ramy czasowe naszej przebudowy kominka. Pracowaliśmy późno w nocy i podczas drzemek naszej córki przez następne cztery tygodnie, niszcząc kominek i wskrzeszając go czystymi liniami, neutralną, graficzną płytką i ocaloną drewnianą belką. Czy wspomniałem, że zrobiliśmy to wszystko za mniej niż 3000 zł – kwota znacznie niższa niż jakakolwiek oferta, którą otrzymaliśmy od profesjonalistów? Nie tylko kochamy to, że zostawiliśmy ślad w tym domu, ale wiemy, że zwiększyliśmy jego wartość. I po drodze nauczyliśmy się nowych umiejętności.

jak-odnowic-kominek-przyklad-2

Oto, co trzeba było zrobić, aby wyremontować nasz kominek:

Zasadniczo zburzyliśmy istniejące palenisko i usunęliśmy kominek. Następnie skonstruowaliśmy stalową ramę i otoczyliśmy ją płytą betonową, pokrytą masą szpachlową i farbą. Jako nasz nowy płaszcz zainstalowaliśmy 100-letnią ocalałą belkę i wykończyliśmy palenisko układając nowoczesną, graficzną płytkę.

Oto, co powinieneś kupić:

Produkty te, w szczególności, uratowały nam życie podczas realizacji tego projektu.

  • narożniki aluminiowe
  • farba żaroodporna
  • gąbka szlifierska suchościenna 3M
  • system do poziomowania płytek Spin Doktora.

Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz:

Potrwa to 2-3 razy dłużej niż planowałeś. Cały proces trwał około 4 tygodni – ale to były tylko robocze noce i weekendy. Prawdopodobnie zajęło to około 3 razy dłużej niż się spodziewaliśmy, ze względu na zakłóceń pracy przez malucha i błędy jakie popełniliśmy po drodze.

Nie wszystkie filmy z YouTube są jednakowe. Czy kiedykolwiek trafiłeś na piękny film o kafelkach w łazience i nagle 5-centymetrowe paznokcie pchają się na pierwszy plan? Tak wiele filmów remontowych ma obrzydliwą muzykę lub prowadzący spędza cały film odwrócony swoimi plecami do kamery, więc nie możesz nawet zobaczyć pracy. Szukaj filmów wideo z dużą ilością “kciuków w górę” i tych, które szybko przedstawiają profesjonalną wiedzę na dany temat. Filmy producenta są zazwyczaj wysokiej jakości, podobnie jak kanały YouTube z wieloma filmami wideo o renowacji domu. (Renowacja domu Zrób to Sam i Ten stary dom były bardzo pomocne podczas naszej pracy!)

Pomiar dwa razy (lub 4 razy), cięcie raz. Precyzja to nazwa gry, kiedy chcesz, aby efekt końcowy wyglądał bardziej niesamowicie niż amatorka w programie “Usterka”. Drobne niedoskonałości robią wielką różnicę, więc aby ich uniknąć, bądź sumienny w swoich pomiarach i decyzjach. Na przykład, nasza stalowa rama wymagała dokładnej symetrii: Elementy musiały być przycięte dokładnie na tą samą długość, aby rama była całkowicie wypoziomowana.

jak-odnowic-kominek-przyklad-1

Płaszcz też był doskonałą okazją do wprowadzenia bogactwa odcieni, pięknego drewna – cechy wzornictwa w całym domu – oraz do dobrego wykorzystania wyrzuconych materiałów. Zdobyliśmy belkę cedrową za 100 zł na naszym lokalnym placu targowym, która została wyciągnięty z lokalnego domu zbudowanego w 1913 roku. Mierzyła ona około 4 metrów długości i około 10 cm grubości, więc przycięliśmy ją do około 1,5 metra długości i nałożyliśmy kilka warstw poliuretanu, aby zwiększyć ziarnistość i zaimpregnować drewno. Belka jest pełna niedoskonałości, takich jak dziury po paznokciach i zadrapania – unikalne cechy, których nie znajdziesz na czymś nowym.

Błędy się zdarzają. Dobra wola, a nawet miłość do rozwiązywania problemów sprawia, że jestem szczęśliwym restauratorem. Nasz największy błąd: Używanie szlifierki kątowej bez podłączonego odkurzacza do wyciągania pyłu. Wyobraź sobie burzę piaskową w swoim salonie. Zastosowaliśmy masę szpachlową – biały materiał, który sprawia, że rama kominka wygląda na wykończoną bez potrzeby szlifowania ramy, aby nadać jej gładki wygląd.

Dokonuj świadomych decyzji przy wyborze materiałów. Wiedzieliśmy, że potrzebujemy matowej czarnej farby w sprayu, aby odświeżyć obskurny kominek, ale nie każda farba w sprayu nadaje się do renowacji kominka. Nobiles posiada w swej ofercie farbę odporną na wysoką temperaturę, która wytrzyma pożar bez łuszczenia się i pieczenia. Ten rodzaj detali może być przeoczony, jeśli nie jesteś dokładny od samego początku.

Poznaj swoje ograniczenia w zakresie renowacji. To kuszące, aby wynieść się na wyżyny kreatywności, ale lepiej jest grać bardziej zachowawczo, kiedy po raz pierwszy zmagasz się z nowymi umiejętnościami. Początkowo wymyśliliśmy skomplikowaną mozaikę przy palenisku, której ułożenie było prawie niemożliwe. Zamiast tego wybraliśmy kwadratowy wzór płytki, który można było ułożyć na kilka sposobów. Rezultat: Piękne, nowoczesne wzornictwo, które idealnie wpasowuje się w styl naszego domu.