Marzysz o odświeżeniu starych mebli? Proste odnowienie samodzielnie mebli jest łatwiejsze niż myślisz. Oto jak przywrócić meble do życia w 5 prostych krokach.

Tchnięcie życia w stary mebel jest o wiele łatwiejsze niż myślisz. W sytuacji, gdy wielu z nas stara się prowadzić bardziej ekologiczny styl życia, upcykling mebli to prosty sposób na odświeżenie stylu życia w domu przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko.

To świetny sposób na przekształcenie całej przestrzeni, od ścian, podłóg, mebli, przedmiotów i akcesoriów, lub wszystkiego, co wymaga nowego wyglądu lub odświeżenia. Jeśli planujesz nadać swoim meblom nowy wygląd, poniżej opowiadamy jak zacząć.

Wybierz swój mebel

Więc, co tak naprawdę nadaje się do renowacji? Prawie wszystko! Od zabytkowych stołów restauracyjnych po małe schowki i elementy wyposażenia, o ile masz odpowiednie narzędzia, jest to dość łatwy proces do zapamiętania.

jak-odnowic-meble-5-prostych-krokow-farby

Zorganizuj swój zestaw

W zależności od tego, w jakim stanie znajduje się mebel, może zaistnieć potrzeba lekkiego przytarcia powierzchni w celu zapewnienia jej gładkości, więc papier ścierny będzie w tym przypadku koniecznością. Będziesz również musiał zaopatrzyć się w szereg różnych pędzli (w zależności od tego, jak szczegółową renowację zaplanujesz), małą rolkę taśmy do odcinania krawędzi i szczegółów, i co najważniejsze dokonać wyboru farb.

Wskazówka

Nie wszystkie farby są takie same. Większość farb, takich jak Dulux Design Chalk, zaleca malowanie warstwy podkładu jak Dulux’s 1 Step Prep przed rozpoczęciem. Inne mogą być gotowe do stosowania bez konieczności stosowania podkładu.

Przygotuj swoją przestrzeń

Przed rozpoczęciem należy położyć arkusz papieru (lub warstwy gazety) na podłodze lub stole roboczym, aby upewnić się, że cały bałagan jaki zaraz zrobimy nie zostanie na stałe. Dobrze przetrzyj mebel, razie potrzeby zwiększ grubość ziarna papieru ściernego, aby farba mogła być równomiernie naniesiona.

Użyj płaskiego mieszadła do farb i upewnij się, że dostatecznie długo będziesz ją mieszał, ponieważ farba, która stoi nieruchomo przez długi czas, będzie miała nierównomierny rozkład pigmentu na całym meblu.

Użyj taśmy ochronnej i taśmy malarskiej na wszystkich elementy, których nie chcesz malować, takich jak czoła szuflad lub sprzęt.

Koszty podstawowe

Najfajniejszą częścią wyboru starych mebli na renowacje jest wybór palety kolorów i stylu dekoracyjnego. Traktowanie Twojego mebla jako czystej kartki papieru otwiera przed Tobą wiele możliwości. Używając pędzla do malowania, nadaj swoim meblom warstwę podkładową.

Rodzaj pociągnięć pędzla, których używasz na kawałku, będzie miał wpływ na ostateczne wykończenie kawałka, więc uważaj na swoje ruchy. Widoczne pociągnięcia pędzla mogą dodać rustykalnego charakteru, ale jeśli szukasz czegoś bardziej nowoczesnego, rozważ zainwestowanie w wałek piankowy o dużej gęstości, aby uzyskać gładkie wykończenie.

Sprawdź instrukcje dotyczące czasu oczekiwania na malowanie na puszce po farbie, a następnie nałóż drugą warstwę.

Po tym, mebel nabierze nowego blasku. Baw się różnymi wykończeniami, wzorami i paletami kolorów, aby nadać mu niepowtarzalny, nowy wygląd.

jak-odnowic-meble-5-prostych-krokow-impregnacja

Zabezpiecz swoje dzieło

Ten ostatni krok nie jest wymagany, ale wysoce zalecany, szczególnie jeśli chodzi o renowację mebla, który często będzie miał kontakt z rękami i innymi przedmiotami.

Ponownie, w zależności od tego, jakiej farby użyłeś do swojego projektu odnowienia, będziesz potrzebował innego produktu: jeden z producentów zaleca ich wykończenie woskiem, a inny oferuje przezroczysty lakier nawierzchniowy do tego celu.

Wskazówka

Jeśli odnawiasz mebel, który ma klamki i gałki drzwi, rozważ zamianę ich na bardziej nowoczesne, co radykalnie nada mu nowy wygląd.