Kominem to duża atrakcja w każdym pomieszczeniu. Zwykle jest on bardziej eksponowany i najbardziej skupia się na nim uwaga. Aby jednak nie doprowadzić do szybszego brudzenia się ścian w okół kominka, a jednocześnie uzyskać niepowtarzalną ozdobę wnętrza, warto wiedzieć jak w jaki sposób można atrakcyjnie odnowić ścianę z kominkiem.

Zabudowa ściany z kominkiem

Jednym z rozwiązań jest zabudowanie ściany z kominkiem. Taka możliwość przyciąga wzrok i prezentuje się naprawdę atrakcyjnie. Wykonanie powinno być jednak dobrze przemyślane. Ścianę można zabudować różnymi materiałami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że podczas spalania powstaje sadza, która często brudzi wszystko co znajduje się w najbliższym otoczeniu. Z kominka korzysta się dość często więc jest to bardzo ważne.

Dlatego podczas wykonywania zabudowy warto zabezpieczyć ściany, tak aby mimo ciężkich warunków prezentowały się bardzo dobrze i atrakcyjnie.

Możliwe rozwiązania

Najprostszym rozwiązaniem jest użycie farby i zwyczajne pomalowanie ściany. Wiele osób zastanawia się jak pomalować kominek. Jednak, aby miało to sens i aby ściana szybko nie zrobiła się czarna czy poszarzała, warto zainwestować w specjalną farbę, która wytwarza powłokę odporną i pozwala na wielokrotne zmywanie, bez jej uszkodzenia. W sklepach dostępne są naprawdę ciekawe produkty. Warto zaopatrzyć się w sprawdzoną farbę, która zapewnia najlepsze krycie oraz trwałą i grubszą powłokę. Do wyboru jest bardzo wiele wersji kolorystycznych, dlatego z powodzeniem można wybrać rozwiązanie idealnie wpasowujące się w styl panujący w danym pomieszczeniu, gdzie znajduje się kominek.

Pod specjalną farbę trzeba odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu w pierwszej kolejności trzeba zadbać o to, aby było ona suche, trwałe i oczyszczone z wszelkich zabrudzeń. Koniecznie trzeba też usunąć sadzę oraz ewentualnie osuszyć wszelkie wodne zacieki.

Ścianę obok kominka można także obudować przy pomocy paneli drewnianych lub wykonanych z tworzywa, kamieni, cegieł i innych produktów, które tak łatwo się nie brudzą.

Co zrobić z bardziej zniszczoną ścianą?

Czasami, po zbyt długim okresie eksploatacji kominka, ściana która go otacza wymaga dłuższych prac renowacyjnych. Pod wpływem wysokich temperatur mogą powstać wszelkie ubytki czy pęknięcia. O radę spytaliśmy się specjalistów ze strony https://budownictwo-polskie.pl, którzy doradzili nam że można je bardzo łatwo uzupełnić np. przy pomocy mas szpachlowych. Później można pokryć uszkodzone miejsce farbą akrylową, która świetnie się sprawdza jako podkład, a także izolacja. Kiedy jednak nie chcemy malować ściany, czasem konieczne może się okazać zerwanie starych materiałów, którymi była obudowana ściana i wykonanie dekoracji od początku. Warto wybierać jedynie produkty, która nie odkształcą się i nie zniszczą pod wpływem temperatury.

Wykonując obudowę ściany z kominkiem warto także pomyśleć o wygospodarowaniu idealnego miejsca na składowanie drewna służącego na podpałkę oraz innych akcesoriów, które pomocnych podczas palenia, dokładania i czyszczenia w kominku. Korzystając z nowoczesnych możliwości można z nich wykonać prawdziwe dekoracje wnętrz.