Każdy, kto kiedykolwiek mieszkał w dużym mieście, prawdopodobnie miał swój udział w nieszczęściu z małą sypialnią. Dlaczego pokój, w którym ma się mieścić największy mebel, jest często jednym z najmniejszych? Może się wydawać, że twoje opcje są ograniczone do ściśnięcia się w łóżku i – jeśli masz szczęście – szafki nocnej, ale są sposoby, aby spakować mnóstwo stylu w twojej ograniczonej przestrzeni. Nie zapominaj również o korzyściach.

„Właściwie wolę mniejsze sypialnie niż większe”, mówi jeden z czytelników. Istnieją też opinie takie jak: „Są przytulniejsze i nie musisz marnować pieniędzy na wyposażenie pokoju z miejscem do siedzenia, z którego nikt nigdy nie będzie korzystał”. Jeśli jesteś gotowy, aby objąć swoją małą sypialnię, sprawdź skuteczne wskazówki, jak najlepiej ją wykorzystać.

1. Zachowaj prostotę układu graficznego

Nie ma magicznej sztuczki w układzie małej sypialni. Zazwyczaj jest oczywista główna ściana, na której można położyć łóżko. Sugeruje się również umieszczenie łóżka w centrum głównej ściany, zamiast popychania jednej strony do góry na sąsiednią ścianę. Posiadanie miejsca do chodzenia po obu stronach jest kluczem nie tylko do przepływu pomieszczeń, ale także do zapewnienia wygodnego dojścia do łóżka.

2. Nie bój się iść w kolory

Nie ograniczaj się do bieli czy neutralności, jeśli chodzi o kolor ścian w małej sypialni. Natomiast nie maluj małego pokoju również ciemnym kolorowym dogmatem projektowym. Obejmij rozmiar i nastrojowość małego pokoju, a nawet zabaw się nim. Malowanie pokoju w kolorze szarym, granatowym lub oliwkowo-zielonym może być szykowne i seksowne.

3. Dostarcz światło

Niezależnie od tego, czy wybierasz nastrojową barwę, czy też trzymasz się chrupiącego bladego odcienia, dodanie wielu źródeł światła jest kluczem do ochrony pokoju przed uczuciem ciemności i klaustrofobii. „Dekoracyjne oświetlenie napowietrzne, takie jak wisior lub żyrandol (zamiast puszek sufitowych), lampki nocne, lampa podłogowa, a nawet kinkiety do czytania, dodadzą nastroju” – mówi. „Jak powiedział Andy Warhol: „Wierzę w niskie oświetlenie i lustra sztuczek.”

światło w sypialni

4. Wybierz akcenty, które dodają koloru

„Wiem, że ludzie myślą, że to uspokajające, a minimalizm jest teraz wściekłością, ale nie sądzę, że mógłbym spać w białym pokoju”, mówi kolejny czytelnik. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie lubię chłodniejsze kolory w sypialni, choć-niebieskie i szare w przeciwieństwie do ciepłych odcieni. Czarno-biały zawsze działa i może być dobrym fundamentem do warstwy w jakimś kolorze. Wydaje nam się, że każdy byłby trochę szczęśliwszy, gdyby miał w sypialni jakiś pop koloru.

5. Zadbaj o odpowiednie meble

Mniejsza przestrzeń nie oznacza mniejszych mebli. Jednym z ulubionych mebli w małej sypialni jest miniaturowy stolik nocny. Szczególnie obok większej ramy łóżka i materaca – malutkie szafki nocne mogą wyglądać elegancko i modnie. Może to sprawić, że mały pokój będzie wyglądał na większy, bardziej użyteczny i funkcjonalny. W Twojej własnej małej sypialni może nie być miejsca na komodę, więc dobrym rozwiązaniem mogą okazać się duże szafki nocne z szufladami na ubrania. Nawet jeżeli Twoja sypialnia jest bardzo mała, powinno znaleźć się w niej małe krzesło, które może posłużyć jako prosty wieszak na ubrania czy też miejsce na dodatkowe poduszki.