Ucz się na podstawie tych powszechnych błędów, jakie popełniają nowi rodzice przy remoncie pokoju dla dziecka. Jeśli chodzi o planowanie i dekorowanie pokoju dziecięcego, nowi rodzice, zwłaszcza początkujący, zawsze chcą mieć pewność, że wszystko jest w porządku: od zakupu najbezpieczniejszego łóżeczka do posiadania wszystkich gadżetów, które przyjaciele i rodzina radzą mieć.

Podczas gdy każdy rodzic chce stworzyć idealny pokój dziecinny, wciągnięcie się w estetykę i trendy, może sprawić, że zapomnisz o praktycznych rzeczach, takich jak wygoda, bezpieczeństwo, przechowywanie i funkcjonalne meble.

Marcin Standowski, dyrektor zarządzający polskiej sieci sprzedaży mebli dziecięcych Baby EKO, wymienia pięć typowych błędów popełnianych przez nowych rodziców podczas planowania pokoju dla dziecka, dzięki czemu można ich uniknąć.

1. Pośpiech

To może być kuszące, aby spieszyć się i spróbować wszystko ustawić na długo przed przyjazdem dziecka, przecież to bardzo ekscytujący czas! Pomimo twojego zapału, najlepiej jest poświęcić czas i cieszyć się tym doświadczeniem. Pomoże Ci to stworzyć przestrzeń, która jest bezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka, w której będziecie się dobrze bawić podczas wspólnego spędzania czasu.

Jeśli jesteś zbyt szybki, nie poświęcasz czasu na planowanie, możesz w końcu zmienić zdanie na temat zakupów, których już dokonałeś. Ogranicz swój stres i poświęć czas na staranne wybranie każdego elementu, który trafi do Twojego pokoju dziecinnego i zaplanowanie, jak chcesz, aby wyglądał.

2. Kupowanie mebli tylko dlatego, że wyglądają dobrze

Każdy rodzic chce, aby pokój jego dziecka wyglądał właściwie, ale szybko zdaje sobie sprawę, że praktyczność jest ważniejsza. Wybór elementów, które nie do końca pasują do Twojej przestrzeni, może prowadzić do problemów. Jeśli masz mały pokój dziecinny, rozważ meble o wielu zastosowaniach – na przykład komodę z szufladami, która może być również wykorzystana jako stolik do przewijania. Wiele sklepów oferuje szeroką gamę mebli dziecięcych, które pasują do każdego rozmiaru pomieszczenia, a jego kolekcje są również stylowe.

3. Nieprawidłowe ustawienie łóżeczka dziecięcego

Rozmieszczenie przedszkola jest niezwykle ważne, chcesz, aby pomieszczenie płynęło i było łatwe w nawigacji – nikt nie chce chodzić po labiryncie, aby dostać się do łóżeczka po nocny posiłek. Jednak planując miejsce, w którym każdy mebel będzie się znajdował, należy pamiętać o tym, co będzie się działo wokół łóżeczka i trzymać je z dala od okien. W miarę jak dziecko rośnie, rolety i zasłony będą stanowić ryzyko. Sznurki i inne meble okienne mogą stać się niebezpieczeństwem zadławienia, więc najlepiej jest trzymać łóżeczko z dala od wszystkiego, co małe dłonie mogą złapać.

4. Bałagan w pokoju

Zabawki, koce, zdjęcia i inne ozdoby – jest ich tak wiele, że można je oddać do przedszkola. Przy zakładaniu pokoju dla dzieci przygotuj listę tego, czego naprawdę będziesz potrzebował w pokoju, a co można przechowywać w innej części domu, lub nie zakupić w ogóle Zastanów się, czy zbyt dużego misia, który kupiłeś pod wpływem impulsu, można by zastąpić wygodnym bujakiem.

5. Wybór zbyt stymulującego schematu kolorystycznego

Istnieje tak wiele opcji kolorów farb, wzorów tapet i mebli pluszowych. Często masz puste ściany i możesz pozwolić, aby Twoja twórcza strona poszalała. Niektórzy rodzice mogą popełnić błąd polegający na tym, że stają się zbyt kreatywni. Najlepiej jest pamiętać, że miękkie, neutralne schematy kolorystyczne są bardziej relaksujące zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie. Spędzisz dużo czasu w pokoju dziecinnym po urodzeniu dziecka, więc chcesz, aby było to miejsce uspokajające. Monochromatyczne schematy kolorystyczne z kontrastującymi kształtami i wzorami są najlepszym fundamentem.