Dobre świece zapachowe mogą być drogie, ale nie mogą być łatwiejsze do wykonania. Domowej roboty świece są wspaniałym prezentem dla przyjaciół i rodziny, nasz przewodnik krok po kroku sprawi, że będziesz robił świece zapachowe, aby rywalizować ze świecami kupionymi w sklepie.

Będziesz potrzebował

  • 1 kg wosku – preferowany jest wosk kontenerowy, ponieważ nie kurczy się podczas wiązania, natomiast wosk do świec innych niż kontenerowe oderwie się od formy.
  • 2 rondle – 1 większy niż drugi.
  • Perfumy świecowe (opcjonalnie)
  • Odpowiednie pojemniki, np. małe słoiki po dżemach, filiżanki, słoiki…
  • Knoty – kupuj po metrze, abyś mógł przyciąć je na wymiar. Świece kontenerowe potrzebują knota z rdzeniem, aby utrzymać go w pozycji pionowej, gdy wosk zamienia się w ciecz, gdy się spali. Mały, metalowy knot powinien być idealny do większości świec (do 5 cm średnicy).
  • Wsady do knotów – małe metalowe krążki z otworem w środku, które podtrzymują knota u podstawy.
  • Klej woskowy – aby przymocować wsady do podstawy pojemnika.

Wskazówka

Aby ustalić, ile wosku potrzeba na pojemnik, napełnij go wodą, a następnie wlej do dzbanka pomiarowego. Liczba mililitrów wody jest równa liczbie gramów wosku, której będziesz potrzebował.

Metoda

świeca zapachowa własnej robotyAby uformować świecę, pokrój każdy użyty wosk na małe kawałki (jeśli nie pojawił się w płatkach lub koralikach) i umieść go w małym rondelku. Teraz trzeci rondel należy napełnić większym rondelkiem wrzącą wodą. Mniejszą patelnię ułóż wewnątrz dużej – ciepło wody rozpuści wosk. Kuszące jest stopienie wosku bezpośrednio nad ciepłem, ale może to być niebezpieczne, ponieważ istnieje ryzyko wybuchu wosku w płomieniach.

Używanie dwóch patelni to już nie wysiłek. (Nie używaj miski do topienia wosku, ponieważ się nagrzewa, a będziesz potrzebować uchwytu do nalewania –  miska może się rozbić, jeśli przypadkowo ją upuścisz, a gorący wosk poleci na Twoją kuchnię.) Po całkowitym roztopieniu wosku należy wyłączyć ogień. Jeśli używasz starych świec, nie martw się o wyłapywanie starych knotów lub pozostałości. Kawałeczki pozostaną na dnie patelni, gdy wylejesz wosk. Pozostaw wosk do ostygnięcia na kilka minut przed dodaniem zapachu. Dodaj pięć mililitrów perfumowanego oleju na 100 gramów.

Podczas topnienia wosku, przygotuj pojemniki. Lubię słoiki po dżemach ze względu na ich prostotę – są one darmowe i mają pokrywki. Doniczki roślinne i słoiki też wyglądają naprawdę stylowo, ale bądź tak bardzo kreatywny, jak chcesz. Filiżanki są zawsze popularne – chociaż są trochę banalne jak na mój gust, kto nie lubi od czasu do czasu trochę ładnego kiczu? Są idealne na naprawdę piękne prezenty.

Przełóż knot przez mocowanie. Przeciągnij trochę knota przez dno mocowania i wygnij go tak, aby leżał płasko pod spodem. Zacisnąć metalowe klamry tak, że knot przechodzi przez parę uchwytów, aby utrzymać knot w miejscu. Spłaszczyć metalowy wsad podstawy, jeśli zacznie się rozpadać podczas lania wosku. Jeśli jesteś leniwy jak ja, możesz zapomnieć o mocowaniu i zacisnąć knot pomiędzy zębami. Użyj noża, aby nałożyć kroplę kleju woskowego i rozprowadzić go na spodzie i przymocować do środka wewnętrznej podstawy pojemnika. Przytrzymaj knota prosto i wytnij go tak, aby był od jednego do dwóch centymetrów wyżej niż pojemnik. Piękno używania knotów z rdzeniem metalowym polega na tym, że będą one stały prosto, dopóki wosk nie stwardnieje. Jeśli knot nie chce pozostać w środku, połóż coś w rodzaju pałeczki lub noża na górze pojemnika, aby oprzeć knot o niego, aby utrzymać go na swoim miejscu.

Kiedy wosk jest chłodny, wlej go do swoich garnków. Wlej trochę na knota, aby później łatwo się zapalił. Ponownie, nie przejmuj się, czy jakieś pozostałości ze starych świec nie przedostaną się do pojemników. Zatonie na dnie roztopionego wosku, więc nie zobaczysz go, gdy świeca będzie twarda. Jeśli wosk jest zbyt gorący, gdy trafia do garnka, może stopić klej woskowy, więc knot podtrzymujący się odklei. Jeśli tak się stanie, wciśnij go z powrotem do podstawy, używając noża lub czegoś podobnego. Pozostaw do stwardnienia – kilka godzin lub więcej.

Gdy wosk jest twardy, przytnij knot krótko tak, aby zaczynał się około 0,5 cm powyżej wosku. Jeśli użyłeś słoika z dżememem, może zechcesz zakończyć prezent malując pokrywę sprayem lub przykrywając ją tkaniną (przyklej taśmą dwustronną). Jeśli chcesz, dodaj etykietę identyfikującą zapach.

Kiedy sprzątasz, pamiętaj – nigdy nie odkładaj wosku do zlewu. Stanie się twardy i zablokuje odpływ. Jeśli na patelni pozostał wosk, należy go albo zeskrobać, albo delikatnie podgrzać, aby się roztopił, a następnie wlać go do czegoś, co można ustawić i wyrzucić. Biały spirytus usunie wszelkie pozostałości wosku z Twoich garnków, a następnie bardzo dobrze oczyści w gorącej wodzie i płynie do mycia naczyń. Chusteczki dla dzieci są doskonałe do wycierania wosku z wszelkich naczyń, które mają wosk lub klej woskowy na sobie.