Kiedy myślisz o remoncie domu, łatwo jest wyjechać za burtę i być może marnować swoje pieniądze na projekty, które nie mają znaczącego zwrotu z inwestycji. Oprócz czynnika ROI, niektóre częściowe renowacje mogą faktycznie polepszyć dom, który jest w gorszym stanie. Jest to szczególnie ważne, gdy kupujesz starszy dom. 

Czy masz starszy dom lub stosunkowo nowy dom, który chcesz zmienić, czasami trzeba ponownie rozważyć niektóre z pomysłów renowacji. Poniżej znajduje się kilka przykładów, które mogą zmarnować Twoje pieniądze.

Wyburzenie ścian w celu stworzenia otwartych planów pięter

Otwarte plany pięter mogą sprawić, że powierzchnia będzie wyglądać o wiele większa. Jednakże, istnieją konsekwencje wyburzenia ścian, z których właściciele domów nie zawsze zdają sobie sprawę.

Oczywiście, demontaż ściany nośnej jest problematyczny. Ale nawet jeśli ściana nie jest nośna, nasi użytkownicy uważają, że należy ją zostawić w spokoju. „Konstrukcja domu została zaprojektowana z tą ścianą nie bez powodu”, wyjaśniają. Z biegiem czasu, nieobecna ściana będzie miała wpływ na integralność strukturalną Twojego domu, co obejmuje ugięcia ścian zewnętrznych.

renowacja ścian

Montaż nowego dachu bez usuwania istniejącej warstwy

Ponieważ nowy dach jest drogi, możesz być kuszony, aby zrobić tylko jego naprawę częściowo. Ale ta strategia może się odwrócić przeciwko Tobie. Jeśli masz do czynienia z pleśnią lub przeciekającym dachem, oznacza to, że nadszedł czas, aby wymienić dach – mówi Marek P. – znany developer. Jego firma zastępuje każdego roku tysiące dachów w całym kraju i często stwierdza, że klienci popełniają ten sam błąd. „Próbowali zaoszczędzić czas na renowacji dachów, instalując nowe warstwy na istniejącej warstwie gontu”, dopowiada. W perspektywie krótkoterminowej wydaje się, że jest to wybór efektywny czasowo i ekonomicznie. Ale kiedy nakładasz nową warstwę dachu, może to prowadzić do poważnych problemów w przyszłości.

„Jeśli nie usuniesz oryginalnej warstwy gontu na dachu, nie widzisz, jakie problemy mogą występować pod nim, takie jak miękkie plamy na drewnie lub separacja”, wyjaśnia. Ponadto, jeśli nie usuniesz całego dachu, mówi, że nie możesz wymienić lub zamontować kołnierzyka do rur i okapników. „Te elementy są niezbędne do ochrony przed deszczem i śniegiem, ponieważ służą jako przejścia na skrzyżowaniach ścian dachowych, kominach oraz wokół rur i otworów wentylacyjnych.

Kolejny problem z układaniem warstw: nie można zainstalować odpowiedniej wentylacji. Jeśli dodasz nowe warstwy na starych warstwach, ograniczysz przepływ powietrza i strych nie będzie mógł oddychać. „Uwięzisz wilgoć i dodasz wagę do wierzchołka swojego domu, który został zaprojektowany tak, aby podtrzymywać tylko jeden dach, a nie wiele dachów.

renowacje dachu

Główne renowacje kuchni

Każdy rodzaj remontu kuchni może być kosztowny, skomplikowany i długi. Poważna renowacja kuchni pomnaża wszystkie te czynniki. Ale co jest twoim uzasadnieniem dla ważnej renowacji? Zastanów się nad intencjami kuchni. Na przykład, czy gotowanie to twoje wielkie hobby? Czy kuchnia będzie wykorzystywana przede wszystkim do celów rozrywkowych?.

Przestań obiektywnie oceniać, w jaki sposób kuchnia będzie wykorzystywana. Następnie możesz zaplanować najbardziej efektywne renowacje, które zapewnią odpowiedni zwrot z inwestycji. A jeśli głównym celem renowacji jest zwiększenie wartości odsprzedaży, pamiętaj, że poważna renowacja kuchni nie zwiększa atrakcyjności, co jest pierwszym czynnikiem, który kupujący dom biorą pod uwagę, gdy rozpoczynają proces. Należy pamiętać, że to, co Twoim zdaniem będzie idealne, niekoniecznie będzie idealne dla potencjalnego nabywcy.

Dodawanie okien do domu

Światło naturalne to bardzo atrakcyjna jakość w domu. Jednak zaleca się, aby nie dodawać świetlików dachowych na zewnątrz. Jeśli Twój dom nie ma okna lub innego rodzaju otwarcia, nie wkładaj go do niego. Stworzenie otworu, takiego jak okno lub drzwi, który nie był pierwotnie wbudowany na zewnątrz budynku, może spowodować szereg nowych problemów. Problemy te obejmują utratę efektywności energetycznej i zwiększenie szans na wystąpienie nieszczelności.

renowacja okien

Pierwszeństwo próżności nad wartością

To naturalne, że właściciele domów chcą poczuć dumę z ich posiadłości. Ale często właściciele domów wpadają w pułapkę renowacji dla uzyskania estetyki. Nie zwracają uwagi na mniej seksowne projekty renowacyjne, które są niezbędne dla struktury i jakości budynku. Rewitalizacja głównej sypialni lub dodanie pokoju słonecznego może sprawiać więcej radości ale większy zwrot z inwestycji leży w podstawowych renowacjach, takich jak wymiana bocznicy i naprawa dachu. Zwłaszcza teraz, gdy doświadczeni nabywcy nie skupiają się na funkcjach kosmetycznych.

Jeśli Twoje przednie podwórko jest martwe, podlewaj go wodą i korzystaj z nawozu, dopóki nie stanie się zielony. Ostrzegamy przed wydaniem tysięcy złotych na sód i świeże rośliny. Im droższa jest renowacja, tym bardziej prawdopodobne, że robisz to, aby zadowolić swoje osobiste upodobania, zamiast potencjalnych nabywców.

W rzeczywistości, lata temu, kiedy nasz czytelnik po raz pierwszy rozpoczął resocjalizację domów, przejechał się przez starą posiadłość, na którą wydał znaczną ilość pieniędzy, próbując przywrócić zniszczony trawnik. „Byłem zszokowany widząc, że nowi kupcy wyrwali trawnik i wylali na niego betonową płytę”, mówi. Od tego czasu widział inne podwórka, na których kupujący zdzierają istniejący krajobraz, aby stworzyć coś, co odpowiada ich własnym gustom. „Pokazuje to tylko, że to, co lubisz, musisz pozostawić poza procesem decyzyjnym”, podpowiada.