Pozbądź się chłodu dzięki zainstalowaniu nowego grzejnika, który oprócz ciepła doda również nowego stylu w Twoim domu. Gdy zbliża się chłodniejsza pogoda, to czas na gorącą czekoladę, wełniane skarpetki i ze spokojem możesz zacząć cieszyć się z przytulnych nocy. Nasz styl życia zmienia się naturalnie wraz z porami roku, podobnie jest z naszymi domami.

Firany przeciwsłoneczne, dywaniki pluszowe i dodatkowe narzuty to świetne miejsce, aby rozpocząć przygotowania domu na zimę. Lecz aby uczynić go jak najbardziej ciepłym i przyjaznym oraz aby odizolować się od zimowych przymrozków, grzejnik jest idealnym rozwiązaniem. Ale przy tak wielu dostępnych opcjach – gaz, biomasa, drewno – skąd masz wiedzieć co jest odpowiednie dla Ciebie i Twojego domu? Przeczytaj dalej nasz przewodnik po ogrzewaniu oraz wybierz najgorętszy propozycję dostępną na rynku.

Ogrzewanie gazem ziemnym

Szybki, wygodny i sterowany, kocioł na gaz to doskonały wybór dla zapracowanych rodzin lub tych, którzy mają większe domy, ponieważ można go włączyć za pomocą jednego przycisku. Dzięki zastosowaniu nowych technologii, kominki gazowe są bardziej wydajne niż kiedykolwiek wcześniej. Kominki gazowe mogą być również dostosowywane w zależności od własnych preferencji. Do wyboru są wersje z kamykami, drewnem, deskami lub węglem

  • Zalety: Wydajny; dobry stosunek jakości do ceny.
  • Wady: Wytwarza niewielkie ilości tlenku węgla i pary wodnej, które mogą prowadzić do problemów z wilgocią, takich jak kondensacja i pleśń.

Dobrze wiedzieć

Kominki gazowe wymagają mniej uwagi, konserwacji i czyszczenia niż kotły na drewno, jednak ich eksploatacja jest droższa. Ogrzewanie na gaz ziemny lub propan (LPG) produkują niewielkie ilości tlenku węgla i pary wodnej, które mogą prowadzić do problemów z wilgocią, takich jak kondensacja i pleśń, jeśli nie są odpowiednio serwisowane.

Kominki na bioetanol

Dla osób świadomych ekologii, bioetanol jest dobrą alternatywą dla gazu, gdyż jest to odnawialne źródło energii, które po spaleniu nie wydziela szkodliwych związków. Kominki na bioetanol emitują ciepło podobne do kominków na gaz ziemny ale nie wydzielają oparów, co oznacza, że są zdrowsze i mogą być montowane, ponieważ nie wymagają przewodu kominowego.

  • Zalety: Kominki na bioetanol nie wydzielają spalin, emitują dobre ciepło (podobne do gazu ziemnego), mogą być instalowane, ponieważ nie wymagają przewodu kominowego, a nowoczesne wzornictwo wygląda świetnie.
  • Wady: Może być drogie w eksploatacji – bioetanol kosztuje około 6 PLN za litr paliwa; 5 litrów wystarcza na 7 do 20 godzin, w zależności od tego, czy ogrzewacz pracuje w trybie minimalnym czy na maksimum.

Ogrzewanie drewnem

Główną zaletą kominków na drewno jest to, że tworzą one piękną atmosferę i optyczne ciepło. Trzaskanie, blask i nostalgiczny zapach, jaki można uzyskać z kominków na drewno, nie może być w żaden sposób odtworzony przez kotły gazowe.

ogrzewanie kominkowe drewnem

Ogrzewanie drewnem jest tanią opcją ogrzewania, jeśli tylko masz dostęp do darmowego drewna opałowego, przy czym najbardziej efektywna jest konstrukcja kominka z dolnym spalaniem. Spalanie jest znacznie wolniejsze, co oznacza, że kotły te wymagają mniej drewna i mogą równomiernie rozprowadzać ciepło w dłuższym okresie czasu. Jeśli szukasz sposobu na stworzenie nowoczesnego lub stylu retroto wolnostojący kominek lub zawieszony grzejnik doda stylu w centralnym punkcie salonu, zapewniając jednocześnie niezawodne źródło ciepła.

  • Zalety: Stworzenie klimatu; może być ekonomiczne, jeśli masz dostęp do darmowego drewna opałowego.
  • Wady: Instalacja może być kosztowna, ponieważ konieczne jest zainstalowanie przewodu kominowego; dym przyczynia się do zanieczyszczenia; potrzebujesz miejsca do przechowywania drewna; mogą one być mniej energooszczędne niż grzejniki gazowe lub elektryczne.

Wskazówka pożarowa

Przechowuj drewno opałowe w chłodnym, suchym miejscu, łatwo dostępnym, ale chronionym przed otwartym ogniem.

Klimatyzatory pracujące w cyklu odwróconym

Klimatyzatory z odwróconym obiegiem powietrza są popularnym wyborem, ponieważ zapewniają łatwy w użyciu i ekonomiczny system ogrzewania i chłodzenia dla Twojego domu.

  • Zalety: Tańsze w eksploatacji niż małe grzejniki elektryczne; idealne do ogrzewania dużych i otwartych przestrzeni.
  • Wady: Drogie w zakupie i w montażu.

Grzejniki elektryczne

  • Zalety: Przenośny; tani w zakupie; świetny na małe przestrzenie.
  • Wady: Może być drogi w eksploatacji przez długi okres czasu i nie ogrzeje dużej przestrzeni.

Bezpieczeństwo i konserwacja

Ogrzewanie na gaz i bioetanol

Zaleca się, aby tego rodzaju kotły były corocznie serwisowane przez wykwalifikowanego specjalistę. Pomoże to wydłużyć żywotność nagrzewnicy i pozwoli zapobiec pożarom domowym i powstawaniu toksycznych oparów. Konserwacja powinna obejmować czyszczenie pilota i wentylatora, sprawdzanie ciśnienia w piecu oraz ogólną obsługę w celu zapewnienia, że nie ma wycieków gazu.

Ogrzewanie drewnem

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, należy regularnie usuwać popiół z podstawy nagrzewnicy i czyścić przewód kominowy w celu usunięcia nagromadzonej sadzy. Nie należy spalać impregnowanego drewna, ponieważ zawiera ono substancje chemiczne, które wydzielają toksyczne opary. Nie należy także układać drewna na kominku lub bezpośrednio obok niego, ponieważ ciepło spalania może spowodować zapłon drewna.